Wiadomości

Niedzielski zapowiada nowe obostrzenia w związku z pojawieniem się indyjskiej mutacji koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rośnie liczba odnotowanych w Polsce zakażeń indyjską mutacją koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że potwierdzono już 16 takich przypadków i wskazał dwa ogniska tego nowego, groźnego wariantu COVID-19 w naszym kraju. Możliwe jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń dla przylatujących do Polski z Indii, RPA i Brazylii.

Na wtorkowej konferencji Adam Niedzielski podkreślił, że zagrożenie nowymi mutacjami jest realne. Wskazywał, że mogą się one przyczynić do kolejnej fali epidemii, a głównym zadaniem jest zbudowanie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji COVID-19. – W tym celu został powołany zespół przy ministrze zdrowia – wyjaśnił.

Wariant indyjski nie został szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki. W Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej.

W reakcji na wzrost liczby zakażeń i zgonów w Indiach (przynajmniej z medialnego punktu widzenia) wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

– Mamy dwa ogniska mutacji indyjskiej koronawirusa w Polsce: w okolicach Warszawy i Katowicach – poinformował minister zdrowia. Jak dodał, potwierdzono już 16 zakażeń nowym wariantem patogenu.

Warto jednak zaznaczyć, że w Indiach mieszka 1,366 miliarda, odnotowuje się średnio 378 tys przypadków COVID 19 każdego dnia. W USA gdzie mieszka 328 milionów   ludzi  w szczycie odnotowywano średnio 260 tys przypadków COVID 19 każdego dnia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!