Wiadomości

Niedzielski: W grupie ponad 5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys. osób miało dodatni wynik testu na wykrycie koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do tej pory w grupie ponad 5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys. osób wykazało dodatni wynik testu na #COVID19, czyli 0,9 proc. Ponad połowa tych zakażeń nastąpiła w okresie do 14 dni po pierwszej dawce. Oznacza to w uproszczeniu, że poziom ochrony przekracza 99 proc. — napisał Niedzielski.

Ponadto z dołączonego do wpisu wykresu kołowego (ang. pie chart) wynika, że spośród dodatnich wyników ponad połowę (50,5 proc., czyli 25,7 tys.) stanowiła ta grupa osób, u której od podania pierwszej dawki nie minęło 14 dni, a 19 tys. (37,3 proc.) grupa, u której minęło od szczepienia pierwszą dawką więcej niż 14 dni.

Z kolei spośród dodatnich wyników 2 tys., czyli niespełna 4 proc., stanowiła ta grupa, u której od podania drugiej dawki nie minęło 14 dni, a 4,2 tys. (8,2 proc.) grupa, u której minęło od szczepienia drugą dawką więcej niż 14 dni.

Przypomnijmy, że analizy badań sugerują, że większa odporność na COVID-19 uwidacznia się po 14 dniach od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneki ochrona zaczyna się po ok. 3 tygodniach po podaniu pierwszej dawki. Jeśli chodzi o jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson, początek ochrony obserwowano od 14 dnia po przyjęciu preparatu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!