Wiadomości

Niedzielski: Osoby zaszczepione nie wchodzą w limity dlatego, że…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osoby zaszczepione nie wchodzą w limity dlatego, że nie stanowią zagrożenia epidemicznego w czasie odbywającego się wydarzenia – wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że 9 czerwca udostępniona zostanie aplikacja na telefon Apple, czyli system iOS, która umożliwia czytanie certyfikatów covidowych.

W czasie konferencji szef resortu zdrowia pytany był o obowiązujące limity na różnego rodzaju zgromadzeniach.

– Dokonaliśmy pewnego wyboru w zależności od obiektu, bo np. koncerty mogą być na stadionie, gdzie jest w tej chwili 25 proc. możliwości zajmowanych miejsc – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że „w opublikowanym rozporządzeniu epidemicznym jest wyraźnie podkreślane, że w dane limity nie wchodzą osoby zaszczepione”. – Nie wchodzą, dlatego, że nie stanowią zagrożenia epidemicznego w czasie odbywającego się wydarzenia. Dotyczy to koncertów, rejestrowanych zgromadzeń, meczów piłki nożnej, kin i hoteli. To rozwiązanie ma budować kulturę bezpieczeństwa epidemicznego – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Przyznał, że „może dojść do takich sytuacji, kiedy na koncert – na który zgodnie z limitem może wejść 250 osób – przyjdzie więcej osób zaszczepionych, to będą one stanowiły większość”. – To nie jest forma dyskryminacji. To jest forma zabezpieczenia epidemicznego – oświadczył.

Zwrócił uwagę, że „Unia Europejska wprowadziła certyfikaty covidowe, które są nie tylko dla osób zaszczepionych, ale także dla osób, które mają wykonany test i mają status ozdrowieńca”.

– Jutro na telefon Apple, czyli system iOS udostępnimy aplikację, która umożliwia czytanie certyfikatów. Pod tym względem one będą możliwe do zastosowania w najbliższym czasie. Później będziemy się zastanawiali, czy nie poszerzyć tej bazy, bo będzie możliwość udokumentowania tego statusu – zapowiedział Niedzielski.

Przypomniał, że zgodnie z kryteriami jakości, aby otrzymać certyfikat covidowy trzeba być w pełni zaszczepionym.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!