UE zwróci Polsce koszt leczenia uchodźców?
Wiadomości

Niedzielski: Apogeum piątej fali jest za nami. Czarnek: 21 lutego kończymy z nauką zdalną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum piątej fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała – powiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

– Likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu; 10 lutego będziemy chcieli wysłać sms zdejmujący taką kwarantannę z osób na niej przebywających – poinformował Adam Niedzielski, dodając, że od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację i będziemy mieli naliczaną kwarantannę wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny.

– Średni czas hospitalizacji spada do 7 dni. Potwierdza to sygnały od lekarzy pracujących w szpitalach zakaźnych, że zajętość płuc u pacjentów chorych na COVID-19 jest mniejsza. Znajduje to z kolei potwierdzenie w inf. nt. zużycia tlenu – poinformował szef resortu zdrowia.

– Zdecydowaliśmy, żeby przywrócić ok. 5 tys. łóżek przeznaczonych dla osób z COVID-19 do systemu zwyczajnego leczenia w innych zakresach, zmniejszając wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. łóżek – powiedział Niedzieki.

– W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej, mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji – dodał.

– 21 lutego definitywny koniec nauki zdalnej, dla wszystkich klas i województw – poinformował z kolei szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy – wyjaśnił Czarnek.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!