Wiadomości

Nie żyje porwany we wtorek na północy Burkina Faso Kanadyjczyk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kanadyjczyk Kirk Woodman, który został porwany we wtorek na północy Burkiny Faso, nie żyje – poinformowało w czwartek ministerstwo bezpieczeństwa tego afrykańskiego kraju. Jego ciało zostało odnalezione w pobliżu miejsca uprowadzenia.

Mężczyzna został porwany we wtorek wieczorem przez kilkunastu uzbrojonych ludzi na terenie położonej w pobliżu granicy z Nigrem kopalni należącej do firmy Progress Minerals z siedzibą w Vancouver. Według rządu Burkiny Faso Kirk Woodman był pracownikiem tego przedsiębiorstwa.

Gdy uprowadzono Woodmana, rząd Burkiny Faso ostrzegł, że region, w którym doszło do porwania, jest niebezpieczny ze względu na ataki dżihadystów.

Na śmierć kanadyjskiego obywatela natychmiast zareagowała minister spraw zagranicznych Kanady Christia Freeland.

„Kanada jest przerażona i głęboko zasmucona morderstwem jednego z jej obywateli, uprowadzonego w Burkinie Faso” – oświadczyła szefowa kanadyjskiej dyplomacji.

„Kanada potępia osoby odpowiedzialne za tę straszną zbrodnię, współpracujemy z rządem Burkiny Faso, aby ścigać odpowiedzialnych za ten mord i doprowadzić ich przed wymiar sprawiedliwości” – powiedziała.

Światowe agencje zwracają uwagę, że w Burkinie Faso w ostatnich miesiącach nasiliły się ataki islamistów; w kilku północnych prowincjach od 31 grudnia obowiązuje stan wyjątkowy. Przypomina się też, że wcześniej w tym miesiącu w Burkinie Faso zaginął Kanadyjczyk i Włoszka.

Sytuacja w Burkinie Faso pogorszyła się w ostatnich trzech latach. Dżihadyści powiązani z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim, w wielu przypadkach operujący z baz w sąsiednim Mali, usiłują poszerzać swoje strefy wpływów w rejonie Sahelu, dokonując wielu zamachów terrorystycznych.

W 2017 r. Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły Sahel G5, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających w regionie Sahelu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!