Wiadomości

Nie żyje Maria Anna Rejniewicz-Wysocka, córka chrzestna mjra Dekutowskiego – „Zapory”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wieku 74 lat zmarła była działaczka Konfederacji Polski Niepodległej Obszaru IV Lublin Maria Anna Rejniewicz-Wysocka.

„W wieku 74 lat zmarła Maria Anna Rejniewicz-Wysocka, działaczka opozycji niepodległościowej, członek Konfederacji Polski Niepodległej. W strukturach podziemnych funkcjonowała jako Barbara Wysocka” – poinformowało dziś przed południem Radio Lublin.

W 1968 roku brała aktywny udział w zajściach studenckich na terenie Lublina. W latach 70. była kurierem przewożąc z Londynu ze Studium Polski Podziemnej nielegalne wówczas Krzyże Armii Krajowej wraz z legitymacjami oraz publikacje Studium Polski Podziemnej.

Czynnie angażowała się w organizowanie pomocy byłym żołnierzom AK-WiN i podziemia antykomunistycznego.
W okresie stanu wojennego wspierała podziemną działalność wydawniczą, pomagała ukrywającym się działaczom Ruchu Solidarnościowego a także udostępniała lokal na potrzeby instalacji urządzeń i nadawania audycji Radia „Solidarność”. Prowadziła działania kurierskie i kolportażu podziemnych druków.

W jej domu w Osinach koło Chodla działała podziemna drukarnia. Pomagała w organizacji uroczystości kościelnych i patriotycznych z okazji rocznic śmierci ks. Popiełuszki. Była wiceprzewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Zaporczyków. Za swoją działalność podziemną otrzymała w 2012 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Maria Anna Rejniewicz-Wysocka była córką Mariana Rejniewicza, lubelskiego adwokata, senatora II kadencji w latach 1991-1993 z rekomendacji Konfederacji Polski Niepodległej. Jej ojcem chrzestnym był mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”.

/Facebook/Paweł Bobołowicz/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!