Wiadomości

Nie słabnie sprzeciw rolników wobec tzw. “piątki dla zwierząt”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rolnicy podejmują kolejne akcje sprzeciwu wobec tzw. Piątki dla zwierząt. Jej zapisy, jak mówią, godzą w egzystencję polskich gospodarstw. W najbliższym czasie planowane są blokady dróg, manifestacje oraz odwiedzanie posłów, senatorów i urzędów wojewódzkich.

Ustawa zakłada, m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenia w uboju rytualnym, a także daje szczególne uprawnienia kontrolne tzw. organizacjom prozwierzęcym. Obecnie propozycja autorstwa PiS jest procedowana w Senacie.

Janusz Walczak z rolniczej „Solidarności” woj. kujawsko-pomorskiego wskazuje, że w ramach protestu rolnicy będą przekonywać parlamentarzystów do wycofania ustawy.

– Jesteśmy mocno rozczarowani, wręcz zawiedzeni postawą partii, która mówiła, że jest pro-rolnicza i dzięki polskiej wsi zdobyła większość mandatów, a tu nagle takie podziękowanie. Rolnik powinien być na pierwszym miejscu, a nie zwierzę, bo tracimy priorytety. Nasze oczekiwania są takie, by całkowicie wycofać tę ustawę i usiąść z grupą rolników, fachowców, aby opracować ustawę, która będzie odpowiadała rolnikom i zachowa bezpieczeństwo zwierząt – powiedział Janusz Walczak.

Końcówka tego tygodnia będzie pierwszym sprawdzianem dla senatorów, którzy nad tzw. Piątką dla zwierząt będą pracować w komisjach. Możliwe, że politycy zgłoszą poprawki dotyczące usunięcia ograniczenia uboju rytualnego. Jak podkreślił zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel, rekomendacja dla senatorów PiS-u jest taka, by ustawa w Senacie została przyjęta w niezmienionej wersji. Za tą rekomendacją idą potencjalne konsekwencje – zaznaczył poseł.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!