Wiadomości

Nie powstanie w Helsinkach wielki meczet, który miał zostać sfinansowany przez Bahrajm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze w Helsinkach odmówiły muzułmańskiej fundacji pozwolenia na przygotowanie w mieście terenu pod budowę wielkiego meczetu, wyrażając zaniepokojenie kwestią finansowania projektu – środki miały pochodzić z Bahrajnu.

Centrum Oasis, które miało powstać w starej strefie przemysłowej, miało pomieścić 1200 wiernych, a także obejmować mauretański ogród, obiekty sportowe i ogólnodostępne centrum społeczne. Ale we wtorek Wydział Urbanistyki Miasta Helsinek jednomyślnie zagłosował za odrzuceniem propozycji, odmawiając zgody na wydzielenie działki w dzielnicy Hanasaari na potrzeby kompleksu.

Głównym powodem odrzucenia przez miasto projektu były kwestie związane ze źródłem jego finansowania, w co miała być zaangażowana rodzina królewska Bahrajnu.

„Zakres rozważanego projektu oraz otwarte pytania i niejasności wokół niego, a w szczególności: pochodzenie środków finansowych i ewentualne skutki z tym związane, nie stanowią mocnej podstawy do zatwierdzenia wniosku” – stwierdził WUM w oświadczeniu cytowanym przez Helsinki Times.

Chociaż fińskie władze zasadniczo nie sprzeciwiały się budowie meczetu, wiadomość o tym, że zostanie wybudowany za pieniądze pochodzące z Bahrajnu, Tarja Mankkinen, która w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kieruje programem zwalczania ekstremizmu, a także burmistrz Helsinek Jan Vapaavuori. podnieśli argument, iż Bahrajn, podobnie jak większość państw Zatoki Perskiej, rządzony jest przez sunnicką rodzinę królewską, ściśle związaną z pozostałymi krajami Zatoki Perskiej, w tym z Arabią Saudyjską, w których panuje fundamentalizm sunnicki. Surowe represje Bahrajnu wobec opozycji i dysydentów szyickich spotkały się z ostrą krytyką ze strony organizacji broniących praw człowieka.

„Działalność osób finansujących meczet i ich aktywność mogą stanowić ryzyko dla stanu bezpieczeństwa, związana ze zmniejszeniem się poczucia więzi z fińskim społeczeństwem ludności muzułmańskiej” – powiedziała w maju pop powrocie z Bliskiego Wschodu Mankkinen.

„Cieszę się, że udało nam się jednogłośnie zablokować ten tak zwany projekt Wielkiego Meczetu. Wspólnie pokazaliśmy, że Helsinki nie są anty-islamskie, ani przeciwne muzułmanom, ale z drugiej strony nie są miastem z klapkami na oczach, pogrążonym w naiwności” – napisał na Facebooku Facebook Atte Kaleva po głosowaniu.

/rt.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!