Wiadomości

Nie pasował do bieżącej narracji? Onet usunął artykuł o wybiciu szyby w synagodze w Gdańsku…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podejrzany o zdewastowanie elewacji kościoła trafił na 3 miesiące do aresztu. W ocenie liberalnych mediów, to zbyt surowa decyzja sądu. Kiedy czytelnicy zaczęli powoływać się na artykuł Onetu, w którym niespełna 4 lata temu pisano o wybiciu szyby w synagodze (wtedy sprawca też został aresztowany), artykuł… usunięto!

Jak już informowaliśmy, zatrzymany został aktywista LGBT podejrzany o uszkodzenie w noc wigilijną zabytkowej fasady kościoła Św. Krzyża poprzez naniesienie czerwoną farbą napisów. W toku czynności procesowych podejrzanemu przedstawiony został zarzut uszkodzenia zabytku. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tego wniosku i aresztował mężczyznę na okres 3 miesięcy. Niektóre media zdają się być mocno zaskoczone decyzją sądu.

“Zależy mi na tym, by niszczyciele zabytków odpowiadali za swoje wykroczenia i przestępstwa. Ale zależy mi też na tym, by nie wybierać, wobec kogo areszt się zastosuje, a komu odpuści” – apeluje Michał Krasucki, stołeczny konserwator. Choć pomazanie fasady kościoła określił jako “skandaliczne”, uważa że decyzja sądu jest zbyt surowa – pisze “Gazeta Wyborcza”.

Ta sama “Gazeta Wyborcza”, która pisała kiedyś, że “atak na synagogę przywodzi na myśl najgorsze skojarzenia z agresywnym antysemityzmem lat 30. ubiegłego wieku” oraz o “rasistowskim ataku na meczet na Ochocie”, gdy “ktoś podrzucił świńskie łby”. Jak widać, atak na kościół nie budzi już żadnych skojarzeń dziennikarzy “Wyborczej”.

Krok dalej poszedł portal Onet. W odniesieniu do obecnej decyzji sądu, wielu komentatorów powoływało się na artykuł z 2018 roku. “27-letni mężczyzna, który w środę wybił okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu, trafił na trzy miesiące do aresztu. Decyzję wydał Sąd Rejonowy w Gdańsku” – pisał wówczas ten portal. Obecnie w miejscu tego artykułu zobaczyć możemy już tylko… błąd 404. Cytując klasyka: co za przypadek!

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!