Wiadomości

Nie będzie poprawy stosunków polsko – litewskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmiana władzy na Litwie raczej nie przyniesie poprawy w relacjach polsko-litewskich – uważa, cytowany przez portal zw.lt, politolog z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego Mariusz Antonowicz.

 

„Nie sądzę, iż będą jakieś zmiany w stosunkach polsko-litewskich do 2019 roku, dopóki prezydent Litwy będzie Dalia Grybauskaitė. Mimo że chce ona polepszyć stosunki z Polską, nie jest gotowa na ustępstwa wobec mniejszości polskiej na Litwie. A bez tego nie uda się odbudować zaufania pomiędzy decydentami Litwy i Warszawy” – mówi politolog.

 

Antonowicz nie wiąże także dużych nadziei z dojściem do władzy nowej koalicji rządzącej, mimo że mianowany premier Saulius Skvernelis wyraźnie zapowiada potrzebę reaktywacji stosunków z Polską. Ostatnio jako przykład kompromisu w rozwiązaniu tak zwanych polskich postulatów, Związek Chłopów i Zielonych zaproponował zapis na pierwszej stronie paszportu dwóch wersji nazwiska – oryginalna wersja miałaby się znaleźć obok litewskiego zapisu, w rejestrze nadal figurowałaby jednak tylko wersja litewska.

 

Więcej:
http://zw.lt/opinie/antonowicz-nie-bedzie-poprawy-stosunkow-polsko-litewskich/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!