Wiadomości

Nie będzie Fortu Trump? Pomysł został porzucony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według informacji Reutersa, projekt powstania Fortu Tramp prawdopodobnie upadł. Jak podaje agencja, propozycja Polski z 2018 r., aby nazwać bazę wojskową na cześć Donalda Trumpa, w zamian za stałą obecność wojskową USA, nie jest już aktualna. Wszystko z powodu sporu o to, jak sfinansować rozmieszczenie żołnierzy.

Zdaniem Reutersa pomysł nowej bazy wojskowej został porzucony. Okazuje się, że wciąż nie ma zgody co do tego, gdzie mieliby stacjonować amerykańscy żołnierze, a także, w jaki sposób miałaby sfinansować ich obecność strona polska.

– Polska chce umieścić je blisko swojej wschodniej granicy z sojusznikiem Rosji – Białorusią, ale w przyszłości z pewnością będzie to antagonizować Rosję, a Waszyngton wolałby rozmieścić je dalej na zachód — powiedzieli urzędnicy, z którymi rozmawiał Reuters.

Polskie władze gotowe były przekazać na inwestycję 2 mld dol., co już przez koronawirusa miało być wielką inwestycją. Okazuje się jednak, że dla Stanów Zjednoczonych to za mało.

Waszyngton chce dodatkowo wzmocnionego immunitetu prawnego, na przykład w sytuacjach, w których żołnierze USA byliby oskarżani o dokonanie zbrodni na polskiej ziemi, na co Polska nie chce się zgodzić.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!