Wiadomości

Netflix chce nakręcić w Polsce nowy film o Janosiku. Legendarny zbójnik będzie… kobietą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzeczpospolita ujawniła, że Netflix pracuje nad kilkoma polskimi serialami i filmami. Największe emocje budzi jednak film Lady Janosik. Netflix najwyraźniej nie zauważył, że nie żyjemy już w 2016 roku, i w swojej reinterpretacji losów legendarnego zbójnika uznał, że warto zrobić z niego nastolatkę. „Wywrócimy legendę Janosika do góry nogami” – zapowiedział producent.

Pytaniem jest to, jak na takie wywracanie legendy zareagują Słowacy. W Polsce Janosik jest znany głównie z serialu z Markiem Perepeczko, ale jest on postacią historyczną, nawet jeśli o jego życiu znamy głównie legendy.

Juraj Jánošík urodził się w 1688 roku w słowackiej wsi Terchova. Najprawdopodobniej brał udział w węgierskim antyhabsburskim powstaniu Franciszka Rakoczego, służył też w austriackiej armii. Tam poznał siedzącego w areszcie harnasia Tomáša Uhorčíka, któremu pomógł uciec, a po dezercji dołączył do jego bandy zostając zbójnikiem i w końcu harnasiem. Jego zbójnicka kariera zakończyła się w 1713 roku, kiedy został złapany, osądzony i powieszony za żebro.

/stefcyk.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!