Felietony

Neandertalczycy używali żywicy jako kleju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowody na używanie przez neandertalczyków żywicy do klejenia odkryli archeolodzy w dwóch włoskich jaskiniach – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Neandertalczycy, zamieszkujący przed 55-40 tys. lat jaskinie na obszarze dzisiejszych Włoch, zbierali żywicę produkowaną przez okoliczne sosny. Używali jej następnie do sklejania kamiennych, kościanych i drewnianych elementów, tworząc w ten sposób złożone narzędzia – dowodzą archeolodzy z zespołu kierowanego przez Ilarię Degano z Uniwersytetu w Pizie.

Jest to kolejny dowód świadczący o inteligencji ludzi neandertalskich, którzy byli naszymi bliskimi krewniakami. „Ciągle zbieramy dowody na to, że neandertalczycy byli zdolni do robienia rzeczy, które tradycyjnie przypisuje się wyłącznie ludziom współczesnym” – opisuje członkini zespołu, Paola Villa z University of Colorado w Boulder (USA).

Odkrycia dokonano w Grotta del Fossellone i Grotta di Sant`Agostino na zachodnim wybrzeżu Włoch w regionie Lazio. W środkowym paleolicie jaskinie zamieszkiwane były przez neandertalczyków, tysiące lat przed napływem na te tereny naszych przodków. W obu jaskiniach archeolodzy odkryli ponad tysiąc narzędzi kamiennych, w tym drobne skrawki krzemieni.

Naukowcy przeprowadzili analizy laboratoryjne resztek żywicy. Testy wykazały, że pochodzi ona z okolicznych drzew. W jednym przypadku żywica zmieszana była z woskiem pszczelim.

Użycie żywicy musiało iść w parze ze stosowaniem ognia. Ciepło ognia rozmiękcza bowiem zaschniętą żywicę. Byłby to kolejny dowód na stosowanie ognia przez neandertalczyków.

Więcej:

https://www.colorado.edu/today/2019/06/26/neanderthals-used-resin-glue-craft-their-stone-tools

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!