Wiadomości

Naukowcy zidentyfikowali dwa szczepy koronawirusa SARS-CoV-2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego sugerują, że zidentyfikowali dwa szczepy, odpowiedzialnego za najnowszą epidemię, koronawirusa SARS-CoV-2. O badaniach donoszą na łamach pisma „National Science Review”.

Choć według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów, by SARS-CoV-2 się zmieniał to wiadomo, że wirusy, zwłaszcza RNA mają skłonność do mutacji.

Dr Xiaolu Tang i jego współpracownicy z Uniwersytetu Pekińskiego badali genomy koronawirusa SARS-CoV-2 pochodzące od 103 chorych i znaleźli wspólne mutacje w dwóch miejscach ich genomu. Na podstawie analiz naukowcy zidentyfikowali dwa typy koronawirusa, określane jako „typ L” oraz „typ S”.

Zdaniem autorów badania „typ L” pochodzi od starszego „typu S”. Pierwszy szczep prawdopodobnie pojawił się w czasie, gdy wirus „przeskakiwał” ze zwierząt na ludzi. Drugi – wkrótce potem. Oba są przyczyną choroby. To, że „typ L” jest bardziej rozpowszechniony (odpowiada za około 70 proc. przypadków) sugeruje, że jest on bardziej agresywny niż starszy „typ S”. Nie wiadomo jednak na razie, czy i w jaki sposób różnice genetyczne mogą przekładać się na przebieg choroby.

Świadomość tego, ile istnieje szczepów koronawirusa SARS-CoV-2, ma znaczenie dla opracowania skutecznej szczepionki. Będzie ona musiała uwzględniać cechy występujące w obu szczepach wirusa.

Na razie badania objęły tylko promil z około 100 000 zgłoszonych przypadków zachorowań na Covid-19.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Paweł Wernicki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!