Świat Wiadomości

Naukowcy: szczepionki na COVID zwiększają ryzyko udaru

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z analizy danych przeprowadzonej przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) wynika, że przyjmowanie szczepionek na COVID-19 i grypę wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udarów, zwłaszcza u ludzi starszych. O sprawie poinformowała “Rzeczpospolita”.

Szczepionki na COVID zwiększają ryzyko udaru. Profesjonalne badania wykazały, że preparaty na COVID i grypę zwiększają ryzyko wystąpienia udarów spowodowanych zakrzepami w mózgu u osób w podeszłym wieku, zwłaszcza gdy obie szczepionki są podawane w tym samym czasie i gdy przyjmują je osoby w wieku 85 lub więcej lat.

FDA opiera swoje ustalenia o analizę danych z Medicare, amerykańskiego publicznego programu ubezpieczeń zdrowotnych.

To drugie badanie, które wskazuje na podwyższone ryzyko udaru u seniorów po jednoczesnym przyjęciu szczepionek na COVID-19 i grypę – zauważa CNN.

Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób i FDA wydały w styczniu oświadczenie, po tym jak jedno z ich badań dotyczących bezpieczeństwo stosowania szczepionek – Vaccine Safety Datalink – wskazało na niewielkie ryzyko udaru u starszych seniorów, którzy przyjęli szczepionkę na COVID-19 koncernu Pfizer i pełną dawkę szczepionki przeciw grypie tego samego dnia. Badanie skłoniło FDA do dokładniejszego przyjrzenia się przypadkom udarów u osób w podeszyłym wieku, których dane są w systemie Medicare.

FDA podkreślała w odniesieniu do wcześniejszych ustaleń, że ryzyko na które wskazuje badanie agencji wydaje się być niewielkie – chodzi o trzy udary lub przypadki niedokrwienia mózgu na 100 tys. podanych szczepionek. Z badania wynika, że główną przyczyną udarów jest prawdopodobnie przyjęcie szczepionki na grypę, które mają silnie pobudzać układ odpornościowy.

Dodatkowa analiza danych z Medicare wskazała, że ryzyko udaru rośnie nieznacznie u osób w wieku powyżej 65 lat, które otrzymały dużą dawkę szczepionki na grupę. Jak czytamy chodzi o 1-2 udary na każde 100 tysięcy szczepień.

-Bezwzględne ryzyko jest znikome – twierdzi dr Steve Nissen, kardiolog i badacz z Ohio. -To znaczy jest znikome w porównaniu do ryzyka związanego z ryzykiem śmierci na COVID-19 u osób w wieku powyżej 85 lat – dodaje.

Badacze podają, że nadal badają potencjalny związek między szczepieniami a udarami, ale mimo to apelują, by wszyscy szczepili się, ponieważ niewielki wzrost ryzyka związanego z udarem po szczepieniu jest rzekomo marginalny w porównaniu z zagrożeniem związanym z grypą lub COVID-19.

FDA oparło swoje najnowsze ustalenia na danych o ponad 5,3 mln dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy korzystają z programu Medicare i otrzymali szczepionki na COVID-19 wyprodukowane przez koncerny Pfizer i Moderna. Badacze nie wykazali podwyższonego ryzyka udarem w ogóle badanej populacji. U seniorów w wieku 85 i więcej lat zauważono podwyższone ryzyko udarem spowodowanym zakrzepem u tych, którzy przyjęli szczepionkę Pfizera (ale nie Moderny).

Podwyższone ryzyko udaru wykryto też u osób w wieku 65 i więcej lat, które przyjęły szczepionkę na COVID-19 i szczepionkę na grypę w tym samym czasie.

Polecamy również: Ukraińcy chcieli dokonać zamachu na Andrzeja Dudę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!