Wiadomości

Nauczyciel zabrał uczniów na obsceniczny spektakl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Udział uczniów w wyciecze połączonej ze spektaklem zawierającym elementy drastyczne, obsceniczne i mogące obrażać uczucia religijne stał się powodem interwencji Mazowieckiego Kuratora Oświaty w CXIV Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kilińskiego w Warszawie. Na wniosek Instytutu Ordo Iuris w szkole została przeprowadzona kontrola. Wykazała ona m.in. naruszenie przepisów prawa oświatowego. Kuratorium nakazało władzom placówki dostosowanie praktyki organizacji wycieczek szkolnych do obowiązującego prawa oraz uchwalenie szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.

Nauczyciele LO im. J. Kilińskiego zabrali uczniów na wycieczkę do Gdańska, podczas której młodzież obejrzała w Teatrze Wybrzeże spektakl pt. „Śmierć białej pończochy”. W przedstawieniu pojawiły się sceny brutalne, wulgarne i mogące godzić w uczucia religijne. Ukazana została m.in. scena gwałtu na św. Jadwidze Andegaweńskiej. Ponadto, spektakl przeznaczony jest dla osób powyżej 16. roku życia, a w tym przypadku obejrzały go także osoby młodsze. Wyjazdowi małoletnich uczniów na przedstawienie nie sprzeciwiła się dyrekcja, ani nauczyciele, którzy brali udział w wycieczce. W związku z tym Instytut Ordo Iuris złożył do Mazowieckiego Kuratora Oświaty wniosek o przeprowadzenie kontroli w szkole.

Kontrola Kuratorium w CXIV Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie wykazała, że nauczyciel organizujący wyjazd na spektakl nie znał wcześniej inscenizacji. Naraził tym samym uczniów na obcowanie z demoralizującymi treściami oraz nie mógł przekazać rodzicom informacji o sztuce, potrzebnych do podjęcia decyzji o uczestnictwie dzieci w wycieczce. Dyrektor szkoły miała wiedzę, że spektakl jest zalecany dla widzów od 16. roku życia, a mimo to pozwoliła na udział w wycieczce dzieci, które nie ukończyły 16 lat. Na miejscu przedstawienia interweniowała policja. Przed wejściem na widownię nauczyciel rozmawiał z policjantami o treści sztuki, lecz decyzje o obejrzeniu spektaklu pozostawił nieletnim uczniom. Ponadto, szkoła naruszyła przepisy prawa oświatowego w zakresie organizacji wycieczek.

W wyniku kontroli szkoła została zobowiązana, by zmienić swoją praktykę organizacji wycieczek tak, aby uwzględniała powszechnie obowiązujące przepisy prawa. W zaleceniach pokontrolnych wskazano między innymi na to, że organizację i program wycieczki dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, kondycji, sprawności fizycznej i umiejętności. Co więcej, kontrola wykazała konieczność uchwalenia programu profilaktyczno-wychowawczego, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

„Kontrola przeprowadzona w szkole wykazała szereg nieprawidłowości. Cieszy fakt, że w zaleceniach pokontrolnych zobowiązano szkołę do dostosowywania programu wycieczek do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów. Na tę konieczność wskazywał Instytut Ordo Iuris we wniosku o przeprowadzenie kontroli. Stosowanie przepisów prawa przy organizacji wycieczek szkolnych będzie korzystne dla całej społeczności szkolnej, a szczególnie dla młodzieży” – zaznaczył Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

/ordoiuris.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!