Wiadomości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś oddajemy cześć i wyrażamy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. W całym kraju będziemy się modlić za bohaterów Podziemia Niepodległościowego, odbywać się będą na ich część imprezy sportowe, marsze, pogadanki, akademie. Główne uroczystości odbędą się w powstającym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u. Znajduje się ono w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

To w tym miejscu 1 marca 1951 roku została zamordowana 4. Komenda WiN-u. Dziś tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na uroczystości, które w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpoczną się o godz. 16.00, zaprasza dyrektor placówki Jacek Pawłowicz.

– Na placu będzie organizowany obóz partyzancki. 80 rekonstruktorów z całej Polski zjeżdża się, aby pokazywać tę wspaniałą historię Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy antykomunistycznego powstania. Na drukarni będzie rekonstrukcja Powstania Warszawskiego, tego, co się działo w Warszawie w czasie okupacji niemieckiej, począwszy od wejścia Niemców do dramatu Powstania Warszawskiego. Nieprawdopodobna historia, opowiedziana w sposób wyjątkowy przez jedną z najważniejszych, najwspanialszych grup rekonstrukcyjnych – zgrupowanie „Radosław” – gdzie Państwo, jeżeli przyjdziecie, a wszystkich zachęcam, będziecie mogli wziąć udział w tej niebywałej historii, poczuć się mieszkańcami Warszawy, bombardowanej przez bandytów niemieckich – mówi Jacek Pawłowicz.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane są całym kraju. Minister obrony Mariusz Błaszczak złożył w piątek rano wieniec w Panteonie–Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na wojskowych Powązkach w Warszawie.

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. W więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie stracono wówczas Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.

Zapraszamy:

Dyskusja wokół książki „Obszar Centralny Zrzeszenia WiN”

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!