Wiadomości

Nancy Pelosi wzywa marszałek Witek do zablokowania ustawy zagrażającej roszczeniom żydowskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Speaker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wezwała marszałek Elżbietę Witek, by „wykorzystała każde możliwe narzędzie” w celu zablokowania projektu ustawy, mającego zamknąć możliwość dochodzenia roszczeń w sprawie mienia bezspadkowego po ofiarach Holokaustu.

W liście wysłanym w miniony piątek Pelosi wyraziła „silne zaniepokojenie” ustawą, która w lipcu przeszła przez Senat i ponownie ma być procedowana w Sejmie w środę.

„Ocaleni z Holokaustu i inni prawowici właściciele, którzy uciekli z Polski przed antysemityzmem lub rządami komunistycznymi, przez dziesięciolecia czekali na sprawiedliwość za konfiskatę lub nacjonalizację ich mienia przez komunistyczny rząd” – napisała Pelosi.

„Mam nadzieję, że wykorzystacie wszelkie możliwe narzędzia, aby zapewnić, że ta ustawa nie zostanie uchwalona i że nie zostaną nałożone żadne nowe bariery dla ocalałych z Holokaustu i innych osób, które chcą odzyskać swoją własność lub otrzymać sprawiedliwe odszkodowanie” – dodała przewodnicząca Izby Reprezentantów kongresu amerykańskiego .

Inni ustawodawcy i oficjalni przedstawiciele USA również zgłaszali swoje zastrzeżenia do projektu ustawy, zmieniającej kodeks postępowania administracyjnego.

W zeszłym miesiącu Cherrie Daniels, specjalna wysłannik Departamentu Stanu ds. Holokaustu ostrzegła, że ustawodawstwo „wyrządzi nieodwracalną krzywdę zarówno Żydom, jak i nie-Żydom poprzez skuteczne wygaszenie roszczeń o restytucję i odszkodowanie mienia zabranego podczas Holokaustu, które zostało następnie znacjonalizowane w okresie komunistycznym”.

20 lipca br. grupa amerykańskich senatorów wezwała prezydenta Andrzeja Dudę do „naciskania na wycofanie projektu ustawy z polskiego Senatu, a w razie jej przyjęcia, do zawetowania.”

Jarosław Sachajko z partii „Kukiz ’15” twierdzi, że amerykańscy ustawodawcy zostali wprowadzeni w błąd przez „piątą kolumnę,” odnosząc się do żony Radosława Sikorskiego.

Sachajko oskarżył żonę europosła, dziennikarkę Anne Applebaum o osobiste zorganizowanie amerykańskiej odpowiedzi.

Rafał Pankowski z Polskiego Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, tropiącego rasizm i antysemityzm uznał komentarze posła za „graniczące z podżeganiem do przemocy w krajowych mediach”.

List Pelosi do Witek pochwaliła Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO). „Cieszymy się z tego potężnego listu poparcia” – napisał Gideon Taylor, dyrektor operacyjny WJRO w oświadczeniu wysłanym do „The Algemeiner”.

„Refundacja mienia i sprawiedliwość dla ofiar oraz ocalałych z Holokaustu, a także dla innych, którzy ucierpieli, jest szeroko popieranym priorytetem rządu Stanów Zjednoczonych i obywateli USA” – zauważył Taylor. „Wzywamy Polskę do odłożenia proponowanego ustawodawstwa na bok, a zamiast tego, by usiadła i przedyskutowała sposób pilnego rozwiązania problemu skonfiskowanego mienia, gdy ocaleni z Holokaustu i inni starsi pretendenci wciąż żyją”.

Prace nad nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego to efekt między innymi wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Trybunał zakwestionował brak ograniczeń czasowych dotyczących stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.

Zgodnie z wyrokiem TK, podważanie decyzji w każdym czasie, nawet po kilkudziesięciu latach od jej wydania, jest sprzeczne z konstytucją. Nowelizacja kodeksu ma zlikwidować stan niepewności prawnej, komplikujący stosunki własnościowe i wprowadzający destabilizację.

Do kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzono przepis, który stanowi, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, nie będzie możliwa jej zmiana.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!