Wiadomości

Najwcześniejsze formy życia na Ziemi były bardziej zróżnicowane niż przypuszczano

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Już ponad 750 mln lat temu niektóre organizmy, takie jak ameby, były dużo bardziej zróżnicowane niż dotychczas sądzono – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Pod koniec okresu prekambryjskiego (4,6 mld lat temu – 542 mln lat temu) organizmy ziemskie były bardziej zróżnicowane, niż dotychczas uważano. Brazylijscy naukowcy zrekonstruowali historię ewolucyjną ameb (Amoebozoa). Badacze dowodzą, że 750 mln lat temu ameby odznaczały się dużym zróżnicowaniem gatunkowym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo (Brazylia) oraz Mississippi State University (USA) odkryli osiem prehistorycznych linii ewolucyjnych ameb z grupy Thecamoebae, która jest największą grupą w obrębie Amoebozoa. Ta grupa ameb wyposażona jest w zewnętrzną, twardą skorupkę.

Naukowcy połączyli analizy skamieniałości z badaniami genetycznymi tzw. transkryptomów, czyli cząsteczek kwasu RNA w komórkach dzisiejszych przedstawicieli ameb, spokrewnionych z archaicznymi gatunkami. Zdaniem naukowców dotychczasowa klasyfikacja w obrębie tej grupy zwierząt była nieprawidłowa.

Późny prekambr uznawano za okres ubogi w formy żywe, w którym występowało zaledwie kilka gatunków bakterii i jądrowców (protista). Najnowsze badania zmieniają ten obraz, pokazując, że było inaczej przynajmniej w przypadku jednej grupy organizmów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!