Wiadomości

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych. Kto zyskuje, kto traci?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PiS i PO tracą poparcie, a Konfederacja nie wchodzi do Sejmu – takie są wyniki najnowszego sondażu IBRiS.

Według tego badania, Zjednoczona Prawica (PiS i Solidarna Polska) może liczyć na 34,5 proc. głosów – o 2,4 pkt proc. mniej niż w badaniu tej samej pracowni przeprowadzonym w maju. “To oznacza, że wahający się i rozczarowani wyborcy głosujący dotąd na PiS nie dali się przekonać obozowi rządzącemu, a ci, którzy – być może na skutek wojny w Ukrainie – zebrali się pod rządową flagą, powracają na wyczekujące pozycje” – ocenia “Rzeczpospolita”, która opublikowała we wtorek wyniki najnowszego sondażu.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem 25,4 proc. (spadek o 1,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca). Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, która ma 9,6 proc. poparcia i również minimalnie traci (0,2 pkt proc.).

Szanse na wejście do Sejmu mają jeszcze Lewica – 8,4 proc. (bez zmian) oraz PSL-Koalicja Polska, która plasuje się lekko powyżej progu wyborczego – 5,5 proc. (spadek o 0,2 pkt proc.). Poza parlamentem znalazła się Konfederacja ze stratą 0,4 pkt proc. i poparciem na poziomie 4,7 proc. – czytamy w dzienniku. 12,1 proc. pytanych nie wie, na kogo głosować (wzrost o 4,3 pkt proc.).

– Mamy w dwóch narożnikach politycznego ringu PiS i KO, czyli Donalda Tuska konfrontującego się z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim – powiedziała w rozmowie z “Rz” prof. Ewa Marciniak, politolog z UW. Jej zdaniem prowadzona przez nich “narracja skupiająca się na tym, kto kłamie i kto jest za co odpowiedzialny, już się nie sprawdza”. – Przez ostatnie lata podkręcanie emocji dawało zwyżki nawet do 5 pkt proc. Ale to się teraz wyborcom trochę przejadło – uważa prof. Marciniak.

Źródło: Rzeczpospolita, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!