Wiadomości

Najnowszy sondaż: Donald Tusk może pomarzyć o prezydenturze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy dowiedzieć się z najnowszego sondażu, który został opublikowany 28 czerwca 2022 r. (pracownia Kantar Public na zlecenie portalu mPress), Donald Tusk może pomarzyć o prezydenturze w Polsce.

W najnowszym sondażu pracowni Kantar Public badani odpowiedzieli na pytanie, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę: „Na którego z kandydatów oddał(a)by Pan (i) swój głos w takich wyborach, gdyby lista wyglądała następująco?”. Badanie zlecił portal mPress.

Wyniki okazały się dosyć ciekawe, a zwłaszcza ze względu na słabe notowania samozwańczego lidera opozycji Donalda Tuska. Zdobywając wynik 8%, przewodniczący Platformy Obywatelskiej może tylko pomarzyć o fotelu prezydenta.

Największym poparciem wśród respondentów cieszy się obecny włodarz stolicy Rafał Trzaskowski, notabene konkurent Donalda Tuska w walce o rząd dusz w obozie Anty-PiS-u (18%). Drugie miejsce zajął Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski i były kandydat na prezydenta Warszawy (11%). Trzecią notę zdobył Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska 2050 (9%).

Pozostałe miejsca w rankingu: Krzysztof Bosak z Konfederacji (4%), lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (2%) oraz Robert Biedroń z Lewicy (2%). Niezdecydowanych wyborców jest 15%, a 30% respondentów chce zagłosować na innego kandydata.

Warto zauważyć, że największym poparciem wśród młodych wyborców (przedział wiekowy 18-24) cieszy się Szymon Hołownia (22%). Drugie miejsce przypada Rafałowi Trzaskowskiemu (17%). Najwyraźniej młodzież w mniejszym stopniu ufa politykom z prawej strony sceny politycznej, jak Patryk Jaki czy Krzysztof Bosak (po 9%).

Badanie Kantar Public dla mPress.pl (24-27 czerwca 2022) przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 801 obywateli.

mpress.pl
https://mpress.pl/sondaz-kantar-public-dla-mpress-tusk-jaki-trzaskowski/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!