Wiadomości

Najnowszy sondaż dla DoRzeczy.pl: Najwięcej stracił PiS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS, jednakże w stosunku do poprzedniego badania ugrupowanie rządzące odnotowuje sporą stratę – wynika z sondażu Estymator na zlecenie DoRzeczy.pl.

Według badania, Prawo i Sprawiedliwość może obecnie liczyć na 35,9 proc. głosów. To o 1,8 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Na drugim miejscu uplasowała się Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni zyskało 2,6 pkt. proc. i może obecnie liczyć na 20,9 proc. głosów. Ostatnie miejsce na podium należy do Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska) na którą chęc oddania głosu zadeklarowało 18,1 proc. respondentów. To wzrost o 1 pkt. proc.

Swoją reprezentację w Sejmie miałyby także Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem), która cieszy się poparciem 10,7 proc. ankietowanych (-0,9 pkt. proc.) i Konfederacja, którą popiera 6,8 proc. uczestników badania (b.z.). Próg przekroczyłoby także Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska – 5,2 proc. (-0,7 pkt. proc.).

Swoich posłów nie udałoby się wprowadzić do parlamentu Pawłowi Kukizowi. Jego ugrupowanie – Kukiz’15 – mogłoby liczyć na 2,1 proc. głosów (-0,3 pkt. proc.).

W przypadku takiego wyniku wyborów parlamentarnych podział na mandaty prezentowałby się następująco (porównanie do stanu po wyborach parlamentarnych w 2019 roku):

  • PiS – 200 (-35),
  • Polska 2050 – 105 (+105),
  • KO – 85 (-49),
  • Lewica – 41 (-8),
  • Konfederacja 18 (+7),
  • PSL – 10 (-20)

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!