Wiadomości

Najbardziej poszukiwany we Francji gangster, który uciekł śmigłowcem z więzienia, ukrywał się… nosząc burkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rédoine Faïd, najbardziej poszukiwany przez francuską policję gangster, został złapany po prawie trzech miesiącach od dnia, kiedy uciekł z więzienia, informuje France24.

To on kierował rabunkiem w 2010 roku, kiedy to podczas ataku na furgonetkę z pieniędzmi zginęła policjantka. Było to najpoważniejszym z jego licznych przestępstw. 1 lipca, przy pomocy trzech uzbrojonych mężczyzn, uciekł z więzienia helikopterem, pilotowanym przez instruktora wziętego w charakterze zakładnika. Był na wolności przez trzy miesiące.

To nie pierwsza próba ucieczki Faïda. W 2013 roku rozbroił czterech strażników więziennych i przy użyciu dynamitu wysadził więzienne wrota. Wtedy spędził na wolności sześć tygodni.

Tym razem namierzono go w imigranckim blokowisku. W środę, wcześnie rano policja ostatecznie wyśledziła Faïda w bloku mieszkalnym, w którym przebywał. Stało się tak dzięki monitorowaniu telefonów komórkowych używanych przez gang, który odbił Faida. W Creil, gdzie dorastał Faid, mieszka młoda kobieta, która w ostatni weekend, jak ustalono „wpuściła do samochodu osobę ubraną w burkę, której sylwetka sugerowała, że ​​może być mężczyzną”.

Osoba ubrana w burkę wysiadła z samochodu i weszła do mieszkania kobiety, a za nią weszła tam druga osoba, także w burce. Policjanci byli pewni, że dwaj odziani w burki ludzie to Rédoine Faïd i jego brat Rachid.

O 04:20 potężne siły francuskiej policji BRI podjęły szturm mieszkania, aresztując Rédoine Faïda, jego brata Rachida, oraz ich 28-letniego siostrzeńca, właściciela mieszkania.

Rédoine jest jednym z najbardziej znanych kryminalistów we Francji. Pomimo brutalnego charakteru swoich zbrodni, uzyskał prawie status gwiazdy. W 2017 r. został skazany na 10 lat więzienia za akcję z 2013 r., a w 2018 roku na 18 lat za napad z 2010 r. Nie złożył apelacji i ma do odsiedzenia 25 lat.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!