Gospodarka Wiadomości

Nadwyżka w budżecie Państwa po ośmiu miesiącach wynosi 1,1 mld zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po sierpniu budżet miał nadwyżkę w wysokości ponad miliarda złotych – informuje resort finansów. To efekt m.in. rosnących wpływów z podatków VAT, PIT i CIT.

W okresie od stycznia do sierpnia bieżącego roku dochody budżetu były wyższe o 8,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wzrosły też dochody z podatków. To 7,5 proc., a w przełożeniu na kwoty blisko 16 mld. Według danych resortu finansów, wpływy z VAT-u wzrosły o 4,7 proc., dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,6 proc.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku PIT-u – wzrost o 14,4 proc., oraz podatku CIT – 16,5 proc. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że dochody z PIT-u i CIT-u to efekt uszczelnienia systemu, dobrej sytuacji na rynku pracy oraz korzystnej koniunktury gospodarczej. Do sierpnia dochody budżetu to łączna kwota 243,5 mld zł. Budżet wciąż ma nadwyżkę – i to ponad miliard zł. Wstępne plany wskazywały, że deficyt na koniec roku nie przekroczy 41,5 mld. Już teraz jednak wiadomo, że będzie niższy – i to o kilkanaście miliardów.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!