Wiadomości

Na Uniwersytecie Gdańskim uczyli dzieci jak ćpać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uczniowie szkoły podstawowej w ramach Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim byli instruowaniu jak przyjmować amfetaminę i kokainę.

Zajęcia prowadziła Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, która przygotowała materiały dotyczące substancji psychoaktywnych. Jak informuje trójmiejska „Gazeta Wyborcza” na ulotkach znalazły się instrukcje: „jeśli wciągasz nosem, nigdy nie dziel się rurką!”, „przed wciąganiem rozgnieć dobrze substancję”, „użyj obu nozdrzy”, „na imprezie rób przerwy, pij wodę lub napoje izotoniczne”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież, ale także 12-letnie dzieci z VI klasy szkoły podstawowej.

17 marca odbywały się Dni Mózgu na UG. Coroczne wydarzenie popularyzujące naukę przyciąga młodzież i dzieci. Jak podała „GW” radny Przemysław Malak z Prawa i Sprawiedliwości złożył do władz Gdańska interpelację, w której podkreślił, iż „w dniach mózgu uczestniczyły dzieci, uczniowie szkół podstawowych”. Zajęcia były organizowane na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach tzw. warsztatów stolikowych.

Wydawać by się mogło, że podczas takiego wydarzenia, skierowanego do dzieci gdańskich szkół, wszelkie materiały rozdawane dzieciom powinny być dokładnie sprawdzone przed ich dystrybucją. Jak się okazuje w 2020 roku Społeczna Inicjatywa Narkopolityki otrzymała od miasta dotację w wysokości 20 tys. zł na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego.

Władze UG wszczęły postępowanie dyscyplinarne w sprawie ulotek dystrybuowanych w trakcie Dni Mózgu osobom nieletnim.

„Wygłoszony przez SIN wykład został zamknięty i ograniczony wiekowo (powyżej 15 lat). Niemniej jednak zgadzamy się, że podczas wydarzenia skierowanego do młodzieży szkolnej takie ulotki nie powinny być dostępne poza salą wykładową ” – powiedziała „Gazecie Wyborczej rzeczniczka prasowa UG, dodając, że „ rektor skierował jeszcze w marcu do rzecznika dyscyplinarnego do spraw postępowania etycznego nauczycieli akademickich UG prośbę o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie wobec osoby odpowiadającej za organizację imprezy”.

Jak podaje „GW” Społeczna Inicjatywa Narkopolityki istnieje od 2012 roku. Na swojej stronie internetowej organizacja deklaruje, że zabiega o to, by „wpłynąć na zmianę surowego i niesprawiedliwego prawa narkotykowego w Polsce”, a także wspiera dekryminalizację posiadania substancji odurzających na własny użytek, zajmuje się też redukcją szkód wynikających z używania narkotyków.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!