Europa Gospodarka Wiadomości

Na terenie Włoch Węgrzy zbudują swój własny port mający obsługiwać węgierskich przedsiębiorców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Węgry zbudują w Trieście, włoskim mieście portowym nad Adriatykiem własny port dla węgierskich przedsiębiorstw – poinformował szef MSZ Węgier Péter Szijjártó. Węgry podpisały w tej sprawie porozumienie z Włochami.

W piątek podczas wizyty szefa węgierskiej dyplomacji we Włoszech, Węgry podpisały oficjalne porozumienie ws. utworzenia w Trieście portu i bazy logistycznej. Mają one dać węgierskim firmom łatwiejszy dostęp do rynków eksportowych.

Węgry kupiły za 31 mln euro 32-hektarową działkę z 300-metrowym odcinkiem nadbrzeża, w ramach koncesji na 60 lat. Poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z włoskim wicepremierem Matteo Salvinim szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó. O planach rządu w Budapeszcie dotyczących portu w Trieście, nad Morzem Adriatyckim, wspominał już w ubiegłym miesiącu.

– To jedna z najważniejszych umów w ostatnich latach – powiedział Szijjártó. Jak poinformował, wartość planowanych tam inwestycji w budowę infrastruktury portowej ma wynieść 100 mln euro. Władze w Budapeszcie spodziewają się, że rocznie przez port będą przechodzić 2 mln ton ładunków, lub 78 tys. kontenerów. Umowę ws. budowy terminalu podpisano w prywatnymi firmami Teseco i Seastock. Wiadomo, że zakupiony teren ma dostęp do linii kolejowej, a wcześniej mieściła się tam siedziba rafinerii Aquila. Posiada odpowiedniej wielkości zaplecze do magazynowania i przeładunku towarów.

Szef MSZ Węgier zaznaczył, że porozumienie ws. portu w Trieście ma strategiczne znaczenie dla państwa węgierskiego i węgierskich firm. Dodał, że otwiera ono nowy rozdział w relacjach z Włochami. Jego zdaniem, współpraca węgiersko-włoska jeszcze nigdy nie była „tak zachęcająca”. Włochy są piątym największym partnerem handlowym Węgier i jednym z najważniejszych inwestorów zagranicznych. Na Węgrzech działa około 700 włoskich firm, zatrudniając ponad 15 tys. osób.

Salvini powiedział, że wspólnie z Szijjártó omawiali współpracę na polu energetyki, rolnictwa i produkcji żywności. Dodał, że poruszono też kwestię partnerstwa w wielkich projektach infrastrukturalnych.

Zdaniem szefa węgierskiej dyplomacji, Węgry i Włochy są partnerami strategicznymi, gdyż podzielają wizję Unii Europejskiej jako wspólnoty silnych państw narodowych, kładących nacisk na zachowanie swojej tożsamości narodowej, historii i dziedzictwa religijnego. Szijjártó powiedział, że oba kraje oczekują od UE respektowania państw narodowych, a od Brukseli stworzenia silnych granic zewnętrznych bez atakowania krajów, które tych granic strzegą. Dodał też, że Włochy nie mogą być zalewane przez migrantów, a Salviniemu należy się uznanie za ochronę włoskich obywateli i granic kraju.

W drugiej połowie XIX wieku i do I wojny światowej Triest był jednym z głównych portów Austro-Węgier. Obecnie trasa z tego miasta do granicy węgierskiej przez Słowenię liczy 300 kilometrów.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!