Historia Wiadomości

Na Synaju odkryto najstarszy fort z czasów faraonów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Egipscy archeolodzy odkryli ruiny starożytnej fortecy z czasów 26 dynastii, ostatniej dynastii, sprzed podboju kraju przez Persów w 525 r. p.n.e., poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności.

Według komunikatu Ministerstwa Starożytności Egiptu fort został zbudowany w czasach panowania faraona Psametycha I, rządzącego Egiptem w latach 664-610 p.n.e., a jego ruiny znajdują się na stanowisku położonym obecnie na obszarze prowincji gubernatorskiej Synaj Północny.

Jak poinformował Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, budowla obronna wzniesiona z cegieł mułowych w czasach panowania XXVI Dynastii (664-525 r. p.n.e.) jest najstarszą starożytną konstrukcją tego rodzaju, jaką dotychczas odkryli archeolodzy na Synaju.

Podczas wykopalisk archeolodzy ustalili, że południowy mur fortu o długości 85 metrów zbudowano na pozostałościach jeszcze starszej budowli obronnej. Szerokość fortu wynosiła 11 metrów, a w jego obrębie znajdowało się 16 wież.

Naukowcy odsłonili też pozostałości kwater żołnierzy faraona, którzy wchodzili w skład załogi obsadzającej fort, będący ważnym elementem obrony wschodniej granicy Egiptu na Synaju w czasach XXVI Dynastii.

Według archeologa Heshama Husseina odkryte ruiny noszą wyraźne ślady zniszczeń powstałych podczas oblężenia, które doprowadziło do poważnych uszkodzeń większości budynków w bronionym forcie.

/TVP Info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!