Wiadomości

Na Suwalszczyźnie policzono zimujące nietoperze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie) zakończyli liczenie nietoperzy, które obecnie zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się 231 osobników. Ssaki te hibernują w ponad dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.

Zima jest krytycznym okresem w życiu nietoperzy, gdyż będące ich pożywieniem owady są przez kilka miesięcy nieaktywne. By przetrwać do wiosny mimo braku pokarmu, nietoperze zapadają w stan hibernacji. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30 st. C i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych, mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Nietoperze są liczone właśnie zimą, kiedy łatwo to zrobić. W parku zaobserwowano pięć gatunków hibernujących nietoperzy; są to: gacek brunatny, mopek Barbastella, nocek rudy, mroczek pozłocisty i nocek Natterera.

Najliczniejszy jest nocek rudy, którego doliczono się 133 osobników, a najrzadszy – nocek Natterera i mroczek pozłocisty po 12 osobników. Gacków brunatnych jest 33, mopka Barbastella – 39. Liczący znaleźli także 2 nietoperze, których nie mogli zidentyfikować. W ubiegłym roku na Suwalszczyźnie były 232 nietoperze.

Magdalena Marzec z SPK powiedziała PAP, że nie są w stanie dotrzeć do wszystkich nietoperzy, zatem liczba policzonych ssaków oddaje jedynie trend zmian ich liczebności. Na przykład 5 lat temu doliczono się 173 osobników i ta liczba z roku na rok rośnie.

SPK od kilkunastu lat prowadzi badania nad nietoperzami przebywającymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Suwalski Park Krajobrazowy i Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego “Kraina Hańczy” wyremontowały w tym czasie kilkanaście piwniczek. Pracownicy tych instytucji rozwiesili także ponad 50 budek, w których ssaki te przebywają latem.

Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska poinformowała, że od lat miłośnicy nietoperzy dbają o to, by piwniczki spełniały wymogi do bytowania tych ssaków.

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego występują także nietoperze z takich gatunków jak nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. Część z nich bytuje tylko latem, a przed zimą odlatują.

Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje i osiedla się jedna z największych w Polsce kolonii nocka łydkowłosego – zagrożonego wyginięciem i rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie te ssaki są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

Jacek Buraczewski
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!