Gospodarka Wiadomości

Na rynek prawdopodobnie trafiło 10 ton masła skażonego bakterią E. coli

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura we Wrześni (Wielkopolskie) wszczęła śledztwo ws. ewentualnego wprowadzenia przez miejscową mleczarnię na rynek 10 ton masła skażonego bakterią E. coli. Spółdzielnia Mleczarska Września zaprzecza prasowym doniesieniom o dystrybucji zanieczyszczonego masła.

Zdaniem prezesa mleczarni informacje, które pojawiły się w mediach, to zemsta zwolnionej pracownicy. Prokuratura przejęła część masła, które miało ulec skażeniu.

Sprawę opisały w ub. tygodniu „Wiadomości Wrzesińskie”. O rzekomym skażeniu masła bakterią poinformowała prezesa Spółdzielni Mleczarskiej Września specjalistka ds. jakości. Bakterie E. coli miały się znajdować w trzech blokach masła wyprodukowanych pod koniec stycznia. Z relacji gazety wynika, że w mleczarni podjęto jednak decyzję o przerobieniu 10 ton masła i wypuszczeniu go na rynek. Pracownica, która ujawniła sprawę, została zwolniona.

Zastępca prokuratora rejonowego we Wrześni prok. Krzysztof Woźniak powiedział we wtorek, że postępowanie dotyczy możliwości sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wyprodukowanie i wprowadzenie do obrotu środków spożywczych, które nie odpowiadają obowiązującym warunkom jakości. Za takie przestępstwo grozi nawet ośmioletnie więzienie.

„Część masła została zatrzymana, zatrzymaliśmy również całą dokumentację związaną z obrotem, produkcją i badaniami. Czekamy na wyniki opinii” – powiedział prokurator. Jak dodał, przesłuchana została była pracownica mleczarni, która o zdarzeniu poinformowała prasę.

Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Września Dariusz Goliński powiedział, że informacje o skażeniu masła są nieprawdziwe, mleczarnia rozważa kroki prawne przeciwko byłej pracownicy. – Nasze masło jest dobrej jakości. To są pomówienia osoby, która u nas pracowała i została zwolniona. Utrata wizerunku jest duża, więc na pewno podejmiemy odpowiednie kroki – powiedział.

Zapytany o to, dlaczego specjalistka ds. jakości została zwolniona, powiedział, że zostało zlikwidowane jej stanowisko.

Prezes Dariusz Goliński w oświadczeniu poinformował, że gdyby podawane przez prasę informacje były prawdziwe, to taka ilość skierowanego do sprzedaży na początku lutego masła skażonego bakterią E. coli, „z uwagi na objawy, jakie wywołuje ta bakteria, musiałaby zostać zauważona przez konsumentów, jak i jednostki państwowej kontroli sanitarnej”.

„Nie jest prawdą, jakoby Spółdzielnia Mleczarska Września wypuściła na rynek około 10 ton masła nieodpowiadającego obowiązującym standardom i wymogom mikrobiologicznym, w tym aby masło wyprodukowane w dniach 27, 28 i 29 stycznia 2018 r. zostało zakażone bakterią E. coli” – stwierdzono w oświadczeniu.

Bakteria E. coli wywołuje zatrucia pokarmowe, których objawami są m.in. wymioty, biegunka, bóle brzucha i głowy. „Występowania tego rodzaju objawów ani w skali masowej, ani w skali indywidualnej nie zostały przez stosowne służby nigdzie odnotowane” – stwierdzono w oświadczeniu.

Spółdzielnia w oświadczeniu podkreśliła jednocześnie, że „wszystkie jej produkty, a w tej liczbie i masło, spełniają wszystkie obowiązujące normy higieniczne, sanitarne i jako takie wolne są od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, fizycznych i chemicznych”.

Prezes podkreślił, że spółdzielnia, „będąc zainteresowana jak najszybszym wyjaśnieniem wszystkich okoliczności tej sprawy” i w związku z tym, że „pomówienie nie pozostaje bez szkody dla wizerunku i interesów gospodarczych”, udostępniła śledczym wszelkie posiadane informacje w tej sprawie.

„Wiadomości Wrzesińskie” zacytowały w ub. tygodniu członka rady nadzorczej mleczarni Romana Graczyka, który potwierdził, że w spółdzielni doszło do skażenia masła. Kontrolę w Spółdzielni Mleczarskiej Września już w ub. tygodniu zapowiedział powiatowy inspektorat weterynarii. Dane dotyczące wyników kontroli powinny być znane w najbliższych dniach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!