Wiadomości

Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem oddano hołd zamordowanym tam żołnierzom “Bartka”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę, 14 września 2019 r., na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę mordu na żołnierzach NSZ ze Zgrupowania Oddziałów Leśnych pod dowództwem mjr. Henryka Flamego „Bartka”.

W 2016 r. zespół specjalistów i archeologów Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka ekshumował szczątki ludzkie w miejscu byłego poniemieckiego lotniska polowego pod Starym Grodkowem. Szczątki należały do trzydziestu żołnierzy NSZ wywiezionych w to miejsce we wrześniu 1946 r. i zamordowanych w ramach tajnej operacji MBP i NKWD pod kryptonimem „Lawina”.

W operacji „Lawina”, w trzech miejscach na opolszczyźnie, zamordowanych zostało, według ustaleń historyków z IPN, około 100 podkomendnych mjr Henryka Flamego „Bartka”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawianą przez proboszcza parafii z Chróściny Nyskiej ks. Marka Ruczaja i ks. Czesława Nowaka, duchowego opiekuna więźniów z okresu Stanu Wojennego. Apel Pamięci, w asyście 1. brzeskiego pułku saperów, odczytał kpt. Krzysztof Krawczyk. W imieniu prof. Krzysztofa Szwagrzyka głos zabrał dr Tomasz Greniuch z Biura Poszukiwań i Identyfikacji z Delegatury IPN w Opolu:

Dziś naszą obecnością w tym miejscu, miejscu uświęconym krwią zamordowanych bohaterów, pod krzyżem, świętym symbolem naszego kodu cywilizacyjnego, w imię którego nasi żołnierze walczyli, odtwarzamy łańcuch pokoleń. Kolejne ogniwa odkopujemy z niepamięci. I będziemy to czynić, składając raport rodzinom i krewnym zamordowanych, aż wszyscy żołnierze legendarnego „Bartka” odzyskają imiona.

Udział w uroczystościach wzięli parlamentarzyści z Opolszczyzny, przedstawiciele Wojewody Opolskiego, samorządowcy z gminy Grodków i Skoroszyce, służb mundurowych oraz liczne delegacje miejscowych szkół oraz stowarzyszeń patriotycznych i społecznych. Dużą grupę uczestników biorących udział w uroczystości stanowili goście z Żywiecczyzny. Rodziny i krewni pomordowanych żołnierzy NSZ ze Stowarzyszeniem Rodzin VII Okręgu NSZ i Związkiem Górali Żywieckich. Udział w uroczystościach wzięła również córka mjr. Henryka Flamego, Alicja Reinhard – Flame, która na skraju Polany Śmierci posadziła sadzonkę świerku przywiezionego specjalnie z Baraniej Góry. Drzewko zostało ochrzczone imieniem „Bartek”.

Tomasz Greniuch (BPiI)
https://poszukiwania.ipn.gov.pl

Więcej zdjęć

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!