Wiadomości

Na Polach Lednickich w Wielkopolsce dziś XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Polach Lednickich w Wielkopolsce dziś XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. To jedno z największych w Polsce spotkań młodych chrześcijan, na które corocznie przybywa co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób.

Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe. Pola Lednickie sąsiadują z jeziorem Lednickim. Na jednej z jego wysp siedzibę mieli Piastowie, pierwsi władcy Polski. – Tu w 966 roku mógł odbyć się chrzest Mieszka I oraz chrzest całej Polski, dlatego całe wydarzenie na Polach Lednickich nawiązuje do sakramentu chrztu – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

– To sakrament, który jest bramą do innych sakramentów. Poszukiwano miejsca związanego z pierwszym sakramentem w Polsce – powiedział rzecznik KEP.

W tym roku hasłem Spotkania Młodych Lednica 2000 jest “Wiesz, że cię kocham”. To nawiązanie do słów papieża Jana Pawła II, który w 1987 roku powiedział do młodzieży, że człowiek jest silniejszy wtedy, gdy jest kochany. W tym roku wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają specjalną pieczęć, na której znajdują się słowa “Wiesz, że cię kocham”.

– To jest to hasło przewodnie, miłość Pana Boga. Pieczęć oznacza, że każdy z nas jest opieczętowany – powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Spotkanie Młodych na Polach Lednickich potrwa cały dzień. W jego ramach odbędą się warsztaty, konferencje, zaplanowano też wspólną modlitwę i tradycyjne nocne przejście przez “Bramę – Rybę”, symbol wyboru Jezusa Chrystusa. – Staramy się przekazać nasze wartości poprzez taniec, warsztaty i inscenizacje. Ważnym momentem jest zawsze msza święta – powiedziała Aleksandra Cieśla, zaangażowana w organizację Lednicy.

Inicjatorem spotkań młodych na Polach Lednickich był dominikanin ojciec Jan Góra. Pierwsze spotkanie Lednica 2000 odbyło się w 1997 roku.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!