Europa Polska Wiadomości

Na Podkarpaciu ruszyła zbiórka zniczy, które zapłoną m. in. na Cmentarzu Orląt lwowskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal tvp.info zbiórka zniczy, które we Wszystkich Świętych zapłoną m.in. na cmentarzach: Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie rozpoczęła się na Podkarpaciu. Akcje organizują wspólnie Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów.

– To już 14. edycja akcji „Światełko pamięci”. Znicze oprócz nekropolii lwowskich trafią także na polskie cmentarze m.in. w Mościskach, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie. Zapłoną też na mogiłach polskich żołnierzy w Mościskach – powiedziała koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

Znicze zbierane są w oddziale Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz w kilkunastu podkarpackich miastach. – W akcji biorą udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze – dodała Wolańska.

Na Podkarpaciu w poprzednich latach w ramach akcji „Światełko pamięci” zbierano nawet po 50 tys. zniczy. – Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Z każdą kolejną edycją obserwujemy coraz większe zainteresowanie akcją – podkreśliła koordynatorka.

W regionie, oprócz Rzeszowa, znicze zbierane są m.in. w Lubaczowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

„Światełko pamięci” zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo akcja dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 r. znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim.

– Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian – zauważyła Wolańska.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Spoczywa tam wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, pochowano blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

Warto wspierać tego typu akcje.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!