Wiadomości

Na orbitę zostanie wysłany pierwszy satelita Watykanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wkrótce z amerykańskiej bazy w Vandberg wystartuje SpeiSat – pierwszy satelita watykański. Zawiera książkę papieża Franciszka z modlitwą odmówioną na Placu Świętego Piotra podczas Covidu. 160 stron książki zostało skompresowanych do nanoksiążki wielkości główki od szpilki. Statek kosmiczny zbudował w rekordowym czasie zespół z Politechniki Turyńskiej.

W poniedziałek, 12 czerwca o godzinie 23.19 czasu środkowoeuropejskiego letniego z bazy Vandenberg w Kalifornii zaplanowano start 70-metrowej rakiety Falcon 9, która wyniesie na orbitę pierwszego satelitę watykańskiego SpeiSat.

Na jego pokładzie znajdzie się książka papieża Franciszka z modlitwą odmówioną na opustoszałym Placu Świętego Piotra 27 marca 2020 podczas szalejącej pandemii Covid 19 a także „Deklaracją o ludzkim braterstwie”, podpisaną wczoraj w Watykanie. 160 stron książki zostało skompresowanych do nanoksiążki wielkości główki od szpilki. Satelitę zbudował w rekordowym czasie zespół z Politechniki Turyńskiej pod kierownictwem Sabriny Corpino.

Falcon 9 to rakieta nośna częściowo wielokrotnego użytku firmy SpaceX założonej przez miliardera Elona Muska. SpeiSat jest wielkości pudełka po butach i waży dwa kilogramy, a zespół młodych naukowców z Politechniki Turyńskiej pod kierownictwem Sabriny Corpino, profesora na Wydziale Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, zbudował go w trzy miesiące. Dwa główne zadania: zabrać w przestrzeń kosmiczną książką papieża Franciszka „Perché avete paura? Non avete ancora fede?” („Dlaczego się boicie? Nie macie jeszcze wiary?” i nadawanie co dwie minuty papieskich przesłań, które wszyscy radioamatorzy na całym świecie będą mogli odbierać na częstotliwości 437,5 MH.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!