Polska Wiadomości

Na oficjalnym BiP-ie Gdańska wśród honorowych obywateli Gdańska można znaleźć… Adolfa Hitlera…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tysol.pl oficjalny BiP Miasta Gdańsk chwali się bardzo długą listą honorowych obywateli tego miasta. Wśród biogramów możemy znaleźć między innymi: Adolfa Hitlera, Hermanna Göringa i Bolesława Bieruta.

Na stronie BIP-u Gdańska możemy przeczytać krótki biogram przywódcy III Rzeszy, który przedstawia okoliczności nadania mu honorowego obywatelstwa.

20 kwietnia 1939 r. całe Niemcy uroczyście obchodziły 50-lecie urodzin swego przywódcy. Z tej okazji Senat Wolnego Miasta Gdańska zaliczył go w poczet honorowych obywateli miasta. 20 kwietnia 1939 r. w kancelarii Rzeszy w Berlinie, gauleiter Albert Forster wręczył pamiątkowy dyplom jubilatowi. A.Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 r. w bunkrze pod kancelarią kanclerza w Berlinie.

A co z BIP-u dowiemy się o Bierucie?

Od kwietnia 1945 r. interesował się stanem Gdańska po zniszczeniach wojennych. Kilkakrotnie przebywał w nim z członkami rządu. Był zwolennikiem odbudowy zabytkowego centrum. Jak wynika z wielu wspomnień, osobiście zatwierdził koncepcję rewaloryzacji Głównego Miasta wspierając to przedsięwzięcie dodatkowymi funduszami rządowymi. Licząc na wsparcie finansowe przez rząd obchodów 950-lecia powstania Gdańska, na wniosek Prezydium 7 lipca 1947 r. Rada Miejska przez aklamację przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Powiadomiony o tym B.Bierut poinformował władze, że nie będzie uczestnikiem obchodów rocznicowych, a ich program z braku środków finansowych należy ograniczyć do realnych możliwości. 10 sierpnia 1947 oddano tylko do użytku odbudowany budynek przy ul. Legnickiej 14 z mieszkaniami dla kombatantów z września 1939 r., a w Bibliotece Miejskiej /dziś Biblioteka Gdańska PAN/ przy ul. Wałowej otwarto wystawę “Stary Gdańsk w grafice”.

Dyplom Honorowego Obywatela wręczyła B. Bierutowi w Belwederze delegacja władz miasta z prezydentem Bolesławem Nowickim i przewodniczącym MRN Alfredem Mossakowskim na czele. Delegacja poinformowała także prezydenta o pracach przy odbudowie miasta jak i obchodach rocznicowych.

A co możemy dowiedzieć się o otrzymaniu tego zaszczytnego tytułu przez Hermanna Göringa?

12 stycznia 1943 r. marszałek Rzeszy obchodził pięćdziesięciolecie urodzin. Wśród wielu prezentów i wyróżnień z inicjatywy swego przyjaciela gauleitera Alberta Forstera, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Akt jego nadania podpisany przez nadburmistrza Georga Lippke wręczony został jubilatowi 12 stycznia 1943 r. w Berlinie. Na czele gdańskiej delegacji stali: gauleiter Albert Forster i nadburmistrz G.Lippke. Sam dyplom, zaprojektowany przez architekta dr Bruno Fendricha, wypisany został na starym pergaminie z kopią pieczęci miejskiej z 1233 r. odciśniętej w czerwonym wosku. Za futerał służyła podstawa modelu dawnego gdańskiego statku “Piotr z Gdańska”. Ciekawostką jest fakt, iż sam dyplom zachował się do dnia dzisiejszego. Znajduje się w zbiorach niemieckiego kolekcjonera Tomasza Niewodniczańskiego i była pokazywana na jego wystawie w Berlinie, a w 2003 r. w Warszawie i Wrocławiu. Model statku zapewne zaginął.

Źródło: tysol.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!