Wiadomości

Na liście Pandora Papers m.in. Guardiola i Ancelotti. Gwiazdy futbolu zamieszane w wielkie oszustwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi Polskie Radio 24, nazwiska Pepa Guardioli, Carla Ancelottiego, Angela Di Marii oraz żony Gerarda Pique Shakiry pojawiły się w kontekście śledztwa Pandora Papers, które ma na celu m.in. ukazanie oszustw podatkowych wśród najbardziej znanych osób na świecie. Listę podejrzanych opublikował hiszpański dziennik “El Pais”.

Pandora Papers to zakrojone na wielką skalę śledztwo – bierze w nim udział ponad 600 dziennikarzy z całego świata, którzy sprawdzili 12 mln dokumentów, sprawdzając działalność 14 kancelarii podatkowych. Obok sportowców i trenerów w raporcie widnieją nazwiska artystów i polityków (m.in. Władimira Putina).

Najwięcej nieprawidłowości wśród znanych postaci ze świata sportu znaleziono w dokumentach Pepa Guardioli. Słynny trener do 2012 r. miał mieć otwarte konto bankowe na terenie Andory. Wtedy też w Hiszpanii weszła w życie amnestia podatkowa wprowadzona przez konserwatywny rząd Mariano Rajoya. Do tego momentu Guardiola nie zadeklarował hiszpańskiej agencji podatkowej środków zgromadzonych na koncie.

Pełnomocnik Guardioli twierdzi, że jego klient używał konta na Andorze tylko do zdeponowania pensji, jaką otrzymywał za grę w katarskim Al-Ahli (2003-05), którego barw bronił pod koniec kariery piłkarskiej. Ostatecznie szkoleniowiec Manchesteru City, korzystając z amnestii podatkowej Guardiola uregulował swoją sytuację fiskalną poprzez zapłacenie 10 proc. podatku od odsetek, które fundusze wygenerowały w ostatnich czterech latach przed 2012 r.

Druga sprawa dotyczy udziałów Guardioli w firmie-widmo, założonej w Panamie. W istocie przedsiębiorstwo nie zajmowało się żadną działalnością, a zostało zarejestrowane jedynie po to, by znany trener mógł założyć konto w Andorze, nie używając swojego nazwiska.

Swoje “za uszami” ma również trener Realu Madryt Carlo Ancelotti. Wloski szkoleniowiec miał nie zapłacić hiszpańskiej skarbówce ok. miliona euro podatku za lata 2013-2015, kiedy po raz pierwszy trenował “Królewskich”. Ancelotti miał ponadto zyskiwać na założonej na będących rajem podatkowym Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmie Vapia Limited, która zarządzała jego prawami wizerunkowymi.

Z podobnego schematu działania skorzystał były gracz Realu i Manchesteru United, a obecnie PSG Angel Di Maria. Argentyńczyk jeszcze w 2009 r., miał założyć w Panamie spółkę Sunpex Corporation Inc., przez którą założył konto bankowe w Szwajcarii. Następnie na ten rachunek bankowy miały być przelewane środki z tytułu umów sponsorskich. Nie płacono od nich podatku. W 2017 r. Di Maria musiał zapłacić 2 mln euro kary po tym, jak hiszpański sąd stwierdził oszustwa podatkowe dokonane w latach 2011-13.

W raporcie Pandora Papers widnieje również żona kapitana FC Barcelony Gerarda Pique, znana piosenkarka Shakira. Kolumbijka w latach 2012-2014 miała oszukać hiszpański skarb państwa na prawie 16,5 miliona euro.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!