Wiadomości

Na kogo chcą głosować Polacy? Sześć partii w Sejmie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się poparciem prawie 40 proc. badanych. Największy wzrost notowań osiągnęła za to Koalicja Obywatelska. Ogółem w Sejmie znalazłoby się 6 partii.

Najnowszy sondaż dla DoRzeczy.pl, przeprowadzony przez pracownię Estymator, nie przynosi znaczących zmian w poparciu dla partii politycznych w Polsce. Na czele wciąż znajduje się Prawo i Sprawiedliwość. Za nim uplasowały się Koalicja Obywatelska oraz Lewica. Partia Donalda Tuska zanotowała największy wzrost poparcia w porównaniu z poprzednim badaniem. Z kolei w ciągu dwóch tygodni Konfederacja straciła najwięcej. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 58 proc.

Badanym zadano pytanie: “Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?”. 39,5 proc. z nich wskazało Prawo i Sprawiedliwość. To wzrost o 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Druga Koalicja Obywatelska zgromadziła 28,4 proc. wskazań, co oznacza, że poparcie dla partii Donalda Tuska wzrosło o 1,3 pkt proc. Trzecia Lewica zgromadziła 10,5 proc. głosów (spadek o 0,7 pkt proc.).

Na dalszych miejscach uplasowały się: Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 8,2 proc. (wzrost o 0,3 pkt proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe, które otrzymało 6,2 proc. wskazań (mniej o 0,2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem) oraz Konfederacja na którą chce głosować 5,1 proc. badanych (spadek o 0,8 pkt proc. – najwięcej w całym zestawieniu).

Do Sejmu nie weszłaby partia Pawła Kukiza, która zgromadziła tylko 1,6 proc. głosów. Na inne partie chce głosować 0,5 proc. respondentów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!