Polska Wiadomości

Na Jasnej Górze odbył się Światowy Zjazd Kresowian

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal czestochowa.naszemiasto.pl na Jasnej Górze odbywa się XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian 2018. Jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry, w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA, Pielgrzymka Kresowian odbywa się pod hasłem: „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu”.

– Kresowianie w obronie dobrego imienia Polski i godności Polski i Polaków, to ważna sprawa. My ciągle mocno akcentujemy te kwestie. Dla nas, Kresowian, którzy przeszliśmy najtrudniejsze z możliwych chwile właśnie tam na Wschodzie przez lata wojny i lata powojenne. To artykułowanie zabiegania o to, aby Polska była mocnym krajem, i aby wiedzieli Polacy, że mogą również na nas się oprzeć, na naszym bolesnym doświadczeniu i naszej ogromnej mocy, którą ciągle mamy, i z którą chcemy iść do przodu dla Polski i dla Polaków – mówi na stronie Jasnej Góry Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.

– Ciągle domagamy się o upamiętnienie miejsc kaźni i ciągle rozbijamy się o mur niemożności po wschodniej stronie, a przecież to jest elementarna powinność tamtej strony, żeby wypełnić zobowiązania, czy powiedzmy nawet zachować się zwyczajnie i po ludzku wobec tych, którzy o swoją godność już upomnieć się nie są w stanie, bo leżą w bezimiennych mogiłach, często gdzieś na jakichś wysypiskach, bezdrożach, lasach – przypomina.

O godz. 9.30 przed Cudownym Obrazem została odprawiona msza św. za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Po Eucharystii miał miejsce Marsz pokoleń kresowych. Pod figurą Matki Bożej Niepokalanej przed Szczytem został ułożony Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA. Następnie odbył się Apel Poległych. O godz. 11.30 w Sali Papieskiej rozpoczęło się spotkanie. Obecnych powitał Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian, przewodniczący Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych.

Wysłuchano wystąpień honorowych gości oraz przedstawiono projekty uchwał Światowego Kongresu Kresowian. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród Światowego Kongresu Kresowian i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP.

Dobrze, że w Polsce wciąż są ludzie, którym nie obca jest prawda i pamięć o ofiara tamtych zbrodni. Miejmy nadzieje, że takich akcji i spotkań będzie o wiele więcej w przyszłości.

 

Źródło: czestochowa.naszemiasto.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!