Wiadomości

Na dnie Oceanu Spokojnego zlokalizowano wrak amerykańskiego okrętu liniowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wrak pancernika USS Nevada, który uczestniczył w obu wojnach światowych i był używana do testowania bomb atomowych, został odkryty u wybrzeży Hawajów. W akcji poszukiwawczej wykorzystano najnowocześniejszy technologię podwodną.

Prywatne amerykańskie firmy Ocean Infinity and Search Inc znalazły okręt w odległości 65 mil morskich na południowy zachód od Pearl Harbor i na głębokości ponad 15.400 stóp.

„Nevada to kultowy okręt, który świadczy o amerykańskiej odporności i uporze. Powstając z grobu wodnego po katastrofie w Pearl Harbor, przeżył ataki torpedowe, bombowe, uderzenia pocisków i dwie eksplozje atomowe” – powiedział dr James Delgado, pierwszy wiceprezes SEARCH i główny archeolog morski w misji.

USS Nevada pozostawał w służbie przez trzy i pół dekady. Po zakończeniu I wojny światowej towarzyszył statkowi z prezydentem USA Woodrowem Wilsonem, udającym się na konferencję paryską. Podczas II wojny światowej był jedynym amerykańskim pancernikiem przebywającym w porcie Pearl Harbor, który zaczął wypływać w morze podczas japońskiego ataku w dniu 7 grudnia 1941 r. Ciężko uszkodzony, został osadzony na mieliźnie. Później odegrał ważną rolę w inwazji na Okinawę.

Po II wojnie światowej USS Nevada został wyznaczony jako cel w pierwszych eksperymentach atomowych w Bikini w 1946 r., które to przetrwał. Pancernik bez większych szkód przetrwał dwa wybuchy (powietrzny i podwodny). Broń jądrowa okazała się nieskuteczna do walki z pancernikami – pancerz USS “Nevada” pozostał nietknięty, a dzięki systemowi nadciśnieniowych filtrów, opad radioaktywny nie przeniknął do wnętrza okrętu.

/oceaninfinity.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!