Wiadomości

Na dnie Morskiego Oka spoczywa… wrak

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wrak , który spoczywa na dnie Morskiego Oka, to łódź „Syrena”, która przed laty pływała po jeziorze, wożąc turystów. Przez długi czas uważano ją za zaginioną. Odnaleziona została 5 lat temu przez nurków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy okazji działań szkoleniowych.

W dniach 16-20 listopada 2020 w Morskim Oku odbyło się szkolenie Sekcji Nurkowej TOPR. Zajęcia miały po części zastąpić planowane działania w jaskiniach, które nie doszły do skutku z uwagi na ograniczenia związane z pandemią. Dołożono wszelkich starań, by utrzymać stosowny reżim sanitarny.

W szkoleniu uczestniczyli nurkowie Sekcji, kandydaci do Sekcji oraz instruktorzy zewnętrzni. W ramach zajęć głównie szkolono się z nurkowania na obiegu zamkniętym w układzie sidemount (T-REB), trenowano poręczowanie jaskiniowe, nurkowanie w warunkach ograniczonej widoczności oraz dokonywano nurkowań zwiadowczych na obszarze Morskiego Oka. Nurkowie kandydaci uczestniczyli w szkoleniach podstawowych.

Łódź widoczna na zdjęciach to „Syrena”, która przed laty służyła do przewozu turystów poprzez taflę Morskiego Oka. Przez lata zaginiona, odnaleziona została 5 lat temu przez nurków TOPR przy okazji działań szkoleniowych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!