Kultura Wiadomości

Na Białorusi zostanie uczczona rocznica urodzin Czesława Niemena

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Białorusi zostanie uczczona rocznica urodzin Czesława Niemena. Piosenkarz urodził się 80 lat temu w Starych Wasiliszkach.

Przed II wojną światową wieś należała do polskiego województwa nowogródzkiego. Obecnie leży w obwodzie grodzieńskim Białorusi. Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Po powojennej zmianie granic wyjechał do Polski wraz z rodziną w 1958 roku w trakcie ostatniej fali wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

Na Białoruś przyjechał w latach 70. ubiegłego wieku już jako znany artysta. Na jego koncercie w Mińsku w 1976 roku był Dźmitry Padbiarezki. Ten znany krytyk muzyczny powiedział Polskiemu Radiu, że występ Niemena zrobił na nim olbrzymie wrażenie. – Zobaczyłem prawdziwego artystę światowego wymiaru. To na mnie zrobiło duże wrażenie – dodał Dźmitry Padbiarezki. Przypomniał, że muzyka Niemena nie mieściła się w radzieckich kanonach. – Dla nas w tych czasach w porównaniu z radziecką estradą jego muzyka była jakimś innym kosmosem – powiedział białoruski krytyk.

W ramach obchodów rocznicy urodzin Czesława Niemena zostanie odprawione okolicznościowe nabożeństwo w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach. Można też będzie odwiedzić muzeum piosenkarza, które znajduje się w jego domu rodzinnym.

https://www.youtube.com/watch?v=3aRz0IVMuW8

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!