Wiadomości

Muzułmański burmistrz Londynu wezwał brytyjski rząd do przeproszenia za masakrę, która miała miejsce w Indiach 100 lat temu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, wezwał brytyjski rząd do przeproszenia w sposób formalny za masakrę w Amritsar w 1919 roku.

Podczas środowej wizyty w ogrodzie Jallianwala Bagh w Amritsar, w Indiach, Khan powiedział: „Źle się stało, że kolejne brytyjskie rządy nie przeprosziły w sposób oficjalny rodzinom zabitych.”

„Jestem przekonany, że rząd powinien teraz przeprosić, zwłaszcza zbliża się stulecie tamtej masakry. Chodzi o właściwe uznanie tego, co się tutaj wydarzyło, i przekazanie mieszkańcom Amritsaru i Indii, by zamknąć pewien rozdział, do czego niezbędne są oficjalne przeprosiny” – powiedział.

Burmistrz z ramienia Partii Pracy, który odbywa sześciodniową wizytę w Pakistanie i Indiach, której celem ma być wzmocnienie więzów „kulturalnych i biznesowych” łączących kraje te z Londynem, dodał: „Chociaż nasze dwa wielkie kraje łączą obecnie ścisłe relacje w biznesie, kulturze, edukacji i innych dziedzinach, przeprosiny od rządu brytyjskiego przyczynią się do zabliźnienia ran, które są następstwem tych straszliwych zdarzeń.”

13 kwietnia 1919 roku w Amritsar brytyjski generał brygady Reginald Dyer nakazał swoim żołnierzom otworzyć ogień do muzułmanów, hinduistów i sikhów protestujących przeciwko rządom kolonialnym, co spowodowało śmierć około 400 osób. Spotkało się to wówczas z potępieniem brytyjskiego rządu. Masakra potępiona została między innymi przez ówczesnego sekretarza wojny Winstona Churchilla.

Na żądania Khana odpowiedziało brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które stwierdziło w wydanym oświadczeniu:

„Jak powiedział były premier [David Cameron], odwiedzając Jallianwala Bagh w 2013 r., masakra była czynem haniebnym w historii Wielkiej Brytanii i takim, którego nie powinniśmy nigdy zapominać. Naprawdę składamy hołd tym, którzy stracili życie i pamiętamy, co się stało. Rząd brytyjski słusznie potępił tamte wydarzenia.”

/breitbart.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!