Islam Świat Wiadomości

Muzułmanie czują się urażeni nowym modelem butów firmy Nike…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal noizz.pl już ponad siedem i pół tysiąca osób podpisało petycję, w której proszą firmę Nike o wycofanie ze sprzedaży butów Air Max 270. Problemem jest dla nich to, że fragment odwróconego logotypu wygląda podobnie do słowa Allah napisanego w języku arabskim. Firma wystosowała oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

“Nike wyprodukowało buty Air Max 270 z napisem na podeszwie przypominającym słowo Allah po arabsku, które z pewnością zostanie zadeptane, zatarte i zabłocone” – czytamy w opisie petycji na portalu change.org, założonej przez Saiqę Noreen. Autorka petycji domaga się wycofania butów ze sprzedaży na całym świecie. Po niecałych dwóch tygodniach od startu, pod petycją podpisało się już ponad 7500 osób.

Przy produkcji buta Air Max 270 firma Nike wykorzystała logotyp “AIRMAX”, którego fragment po odwróceniu, zdaniem autorki petycji jednoznacznie kojarzy się ze słowem “Allah”. Ten sam logotyp zostanie użyty w nowych Air Max 720, które mają trafić do oficjalnej sprzedaży w lutym 2019 roku.

Firma Nike ustosunkowała się do petycji na prośbę portalu Hypebeast i przesłała oficjalne oświadczenie. “Nike szanuje wszystkie religie i podchodzi do problemu poważnie. Logo AIR MAX zostało stworzone, aby reprezentować znak towarowy Nike AIR MAX. Ma odzwierciedlać tylko markę AIR MAX. Jakiekolwiek inne znaczenie lub przedstawienie jest nieintencjonalne – czytamy w oświadczeniu.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że firma Nike w 2017 roku wsparła muzułmańskie sportsmenki, prezentując projekt Nike Pro Hijabu (trafił do sprzedaży w 2018 roku, tak samo jak model Air Max 270).

Autor:Maciej Wernio

Źródło: noizz.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!