Wiadomości

Murdzek: otwieramy nasze uczelnie dla białoruskich studentów i naukowców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ramach dobrosąsiedzkiego gestu otwieramy nasze uczelnie dla białoruskich studentów i naukowców – powiedział w piątek szef resortu nauki Wojciech Murdzek. W tym celu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) poszerza trzy istniejące programy wymiany akademickiej.

O trzech działaniach wspierających Białorusinów, które – na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – będą realizowane przez agencję NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), NAWA poinformowała wcześniej w komunikacie prasowym. Chodzi o programy: „Solidarni ze studentami”, „Solidarni z naukowcami” oraz „Solidarni z nauczycielami”.

Na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przedsięwzięcia te skomentował minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. „Chcemy dobrosąsiedzki gest zrobić i otworzyć nasze granic i nasze uczelnie, instytuty badawcze na tę grupę (studentów i naukowców – PAP)„ – powiedział. Według szefa resortu nauki chodzi o osoby, które znajdują się na „pierwszej linii zagrożenia politycznego, wolnościowego”.

„Być może (…) w tej sytuacji jest niemożliwe, żeby kontynuowali u siebie naukę czy prace badawcze. Chcemy jako kraj sąsiadujący – jako kraj, który z przejęciem patrzy na to, co się dzieje – stworzyć takie możliwości, żeby tych karier studenckich, doktorskich nie gasić ze względu na politykę, ze względu na ograniczenia wolnościowe” – podkreślił Murdzek.

W ramach działania „Solidarni ze studentami” 150 osób otrzyma stypendia na rok akademicki 2020/2021. NAWA przeznaczy na nie 2 mln zł. Dla 25 naukowców z Białorusi przewidziane są natomiast stypendia na prowadzenie badań naukowych na polskich uczelniach i w instytutach badawczo-naukowych. Budżet działania „Solidarni z naukowcami” to 2 mln zł.

W sierpniu agencja zaoferowała 100 osobom zaoferowaliśmy bezpłatne miejsca w ramach programu „Letnie kursy języka i kultury polskiej”.

W przyznawaniu stypendiów studentom i naukowcom będzie uczestniczył KRASP.

NAWA przyzna także stypendia 15 nauczycielom języka polskiego na studia podyplomowe w roku akademickim 2020/2021 w ramach działania „Solidarni z nauczycielami”. Budżet tego działania to 53 tys. zł. Nauczycieli wskaże Uniwersytet Śląski.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!