Wiadomości

Mularczyk komentuje odpowiedź Niemiec: “Nie spodziewałem się, że wpłynie 6 bilionów zł”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ta wypowiedź jest zdumiewająca dla polskiego MSZ, dlatego że państwo niemieckie nie może zamknąć sprawy, która nigdy nie była otwarta – powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, komentując stanowisko rządu Niemiec w sprawie odszkodowań wojennych dla Polski.

Nie będzie negocjacji z Polską o zadośćuczynieniu za zniszczenia i zbrodnie drugiej wojny światowej – uznał niemiecki rząd w nocie przekazanej we wtorek polskiemu MSZ. “Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945” – zakomunikował w oświadczeniu resort spraw zagranicznych.

Do sprawy niemieckiej noty na konferencji prasowej odniósł się w środę wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945. – Wczoraj wpłynęła do MSZ nota federalnego ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec, w której – z ubolewaniem stwierdzamy – MSZ Niemiec stwierdza, że kwestie odszkodowań za straty wojenne są kwestią zamkniętą – powiedział.

Mularczyk przypomniał, że nota niemieckiego rządu to odpowiedź na notę dyplomatyczną MSZ RP z 3 października 2022 r., dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Wiceminister zaznaczył, że liczący ponad 1500 stron raport o polskich stratach wojennych był opracowywany przez pięć lat i stanowił podstawę wysłania noty. Według raportu, minimalna wartość polskich strat wojennych to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Na konferencji wiceminister spraw zagranicznych przypomniał treść dziewięciu punktów, stanowiących treść polskiej noty. – Chcę z przykrością podkreślić, że wczoraj otrzymaliśmy taki dokument. To jest stanowisko rządu Niemiec w sprawie raportu, w sprawie naszej noty – powiedział, prezentując kartkę formatu A4.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!