Wiadomości

MSWiA wycofa się z wprowadzenia do nowego paszportu motywów Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

MSWiA po cichu wycofa się z wprowadzenia do nowego paszportu motywów z Litwy i Ukrainy – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Chodzi o dokument, który ma pojawić się w przyszłym roku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W internetowym konkursie głosujcy mają wskazać, które motywy graficzne pojawią się w paszporcie. Wśród propozycji są między innymi: wileńska Ostra Brama i lwowski Cmentarz Orląt.

Umieszczenie wizerunków tych tak ważnych dla Polaków miejsc w polskich dokumentach wywołało gwałtowny sprzeciw władz Litwy i Ukrainy. Niestety, po raz kolejny przy tej okazji zaktywizowały się w Polsce osoby lobbujące na rzecz stanowiska tychże państw.

Jak informuje portal rmf24.pl, w tej chwili najwięcej głosów dostała podobizna Gabriela Narutowicza – ponad 85 tysięcy. Kolejne grafiki to Kopiec Czynu Niepodległościowego i Orzełek Legionowy.

Ostra Brama, której wykorzystanie oburzyło litewskie władze, dostała ponad 72 tysiące głosów i jest na czwartym miejscu. W pierwszej szóstce, która zgodnie z regulaminem konkursu miałaby znaleźć się w paszporcie, są jeszcze wizerunek Eugeniusza Kwiatkowskiego i obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego.

Grafika z wizerunkiem Cmentarza Orląt Lwowskich jest w puli motywów, które do paszportu będzie wybierać specjalny zespół powołany przez organizatorów konkursu.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!