Wiadomości

Moździerze z Tarnowa dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

12 grudnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w odprawie na temat współdziałania jednostek radioelektronicznych i obrony terytorialnej. Spotkanie rozpoczęło się o 12.00 na terenie 1. Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu. Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) nastąpiło tam przekazanie informacji o zakupie nowego sprzętu – lekkich moździerzy piechoty dla Wojsk Obrony Terytorialnej – donosi portal milmag.pl.

Podczas odprawy poinformowano o podpisaniu wieloletniej umowy o wartości 31 mln zł na dostawy lekkiej broni wsparcia dla WOT. Kontrakt obejmuje przekazanie do 2022 roku 780 moździerzy do Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych moździerzy piechoty LM-60K zmod. kalibru 60 mm. Elementem kontraktu jest szkolenie instruktorów i rusznikarzy, a także pakiet szkoleniowy (e-learing) i logistyczny.

Z tego pierwsze 150 moździerzy ma trafić do żołnierzy w drugiej połowie 2019. Połowa konstrukcji będzie dostarczona z celownikami cieczowymi, reszta z elektronicznymi. Partia ta ma być potraktowana przez WOT jako testowa i będzie dostosowana do rodzimej 59,4-mm amunicji Pluton-1. Zanim jednak nastąpi dostarczenie moździerzy muszą zakończyć się badania celu, dotyczące wszystkich modyfikowanych konstrukcji.

LM-60K zmod. to zmodyfikowana odmiana opracowanego w latach 1990. moździerza lekkiego (komandoskiego) LM-60K. Broń po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w Polsce na wrześniowym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego pod zakładową nazwą LMP-2017. W porównaniu z odmianą podstawową z lufą stalową zastosowano w nim lufę ze stopu aluminium, opracowaną wcześniej w Tarnowie dla moździerza LM-60KC (wówczas użyto cienkościennej aluminiowej lufy otoczonej wzmacniającym jej sztywność oplotem z materiału kompozytowego).

Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG.
Przeczytaj więcej na: https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1703

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!