Wiadomości

Moskwa zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Moskwa zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie, po tym jak Bułgaria zdecydowała się na wydalenie z kraju 70 rosyjskich dyplomatów.

We wtorek premier Bułgarii Kirił Petkow oraz szefowa bułgarskiej dyplomacji Teodora Genczowska poinformowali o wydaleniu z kraju 70 rosyjskich dyplomatów, których działalność miała być niezgodna z ich statusem dyplomatycznym.

– Nasze służby zidentyfikowały ich jako osoby, działające wbrew interesowi naszego kraju – mówił podczas konferencji prasowej przed parlamentem premier. – Kiedy obce rządy próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Bułgarii, my odpowiadamy – dodał Petkow.

Decyzję przekazano ambasador Rosji w tym kraju – Eleonorze Mitrofanow, która wczoraj została wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Sofii.

Zgodnie z decyzją bułgarskich władz, przedstawiciele Rosji muszą opuścić kraj do 3 lipca. Jak poinformował Petkow, prawdopodobnie w najbliższą niedzielę cała grupa wróci do Moskwy jednym samolotem. Tymczasem rosyjskie służby dyplomatyczne podają, że ponieważ z wydalonymi dyplomatami wyjadą także ich bliscy, w skutej tej decyzji, do końca tygodnia Bułgarię opuści nie 70, a ponad 200 osób.

Chociaż Moskwa nie skomentowała oskarżeń dotyczących działalności szpiegowskiej dyplomatów, to w środę rano strona rosyjska poinformował, że w wyniku wydalenia tak znacznej liczny dyplomatów zawieszona zostaje działalność konsulatów w Sofii i Warnie (miasto na wschodzie kraju, stolica obwodu Warna). Z tego samego powodu na miesiąc zamknięty został też konsulat w Ruse (miasto na północy kraju, Stolica obwodu Ruse). Cytowane przez media źródła rosyjskiej agencji TASS podają także, że Moskwa odpowie na decyzję Bułgarii w najbliższym czasie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!