Wiadomości

Mosbacher zadziałała? Uber utworzy Centrum Inżynieryjne w Krakowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie minęły dwa tygodnie, odkąd do mediów wyciekła informacja, iż ambasador USA Georgette  Mosbacher postawiła do pionu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Chodziło o firmę Uber, za którą lobbowała amerykańska ambasador. I oto dziś okazuje się, że Uber zainwestuje w Centrum Inżynieryjne w Krakowie, które zajmie się tworzeniem systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Przypadek?

Uber powstał w USA. W kilku krajach Europy rządy zakazały już działalności Ubera. W Polsce przeciwko działalności Ubera protestowali taksówkarze. I oto 17 października 2018 roku – na dzień przed protestami taksówkarzy przeciwko Uberowi – resort infrastruktury wysłał do komisji prawnej Rady Ministrów projekt ustawy o transporcie drogowym.

Wprowadzał m.in. konieczność posiadania przez pośrednika wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub posiadania numeru w KRS. Kilka dni później, 25 października, Mosbacher napisała do ministra ostry list. Ambasador USA zażądała w nim odstąpienia od projektu i zagroziła, że w przeciwnym razie może to zamrozić planowane inwestycje amerykańskie w Polsce.

– Potraktowała nas jak republikę bananową. Choć minister tłumaczył jej, że Uber działa bezprawnie w Polsce, była głucha na argumenty – mówi nasz rozmówca z Kancelarii Premiera, które również dostało kopię listu. Tym samym potwierdzają się nasze informacje, że w listopadzie doszło do spotkania ministra z Mosbacher. Niedługo potem pojawiły się przecieki, że mimo sprzeciwu Adamczyka, temat ograniczenia działalności Ubera w Polsce jest zamknięty. – Być może odbędzie się jeszcze jakaś gra pozorów, ale przed wyborami nic się nie wydarzy, bo nikt nie postawi się naszemu największemu sojusznikowi – cytował wówczas wypowiedź swojego źródła w resorcie infrastruktury dziennik „Fakt”.

Już wcześniej tygodnik „Do Rzeczy” informował, że ambasador Mosbacher wzywała do siebie polskich urzędników i ministrów, domagając się specjalnego traktowania amerykańskich podmiotów gospodarczych działających w Polsce.

W tym kontekście szczególnego wydźwięku nabiera informacja, iż Uber zainwestuje w Centrum Inżynieryjne w Krakowie, które zajmie się tworzeniem systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Porozumienie z amerykańską firmą zakłada wykorzystanie polskiej myśli technicznej. Firma ma też zatrudniać polskich inżynierów.

– Planujemy zainwestować do końca 2019 r. 26 mln zł w krakowskie centrum usług biznesowych i zwiększyć zatrudnienie o 200 osób, tak że w sumie będzie tam pracowało 500 osób – powiedział przedstawiciel Ubera. Przypomniał, że w 2016 r. Uber zainwestował już w to centrum 40 mln zł.

Amerykańska firma zapewniła jednocześnie, że Polska stanie się centrum technologicznym na całą Europę Środkowo – Wschodnią.

O projekcie poinformowali o tym wspólnie ministrowie cyfryzacji i infrastruktury.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji podkreślał, że to bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki.

– Uber będzie rozwijał pierwsze centrum inżynieryjne w Krakowie, które będzie rozwijać najnowszy projekt, czyli rower Jump. Cała koncepcja będzie powstawała w Polsce przy wykorzystaniu polskiej myśli inżynieryjnej – mówił minister cyfryzacji.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, dodał, że dzięki nowej inwestycji pracę będą mogli znaleźć polscy inżynierowie.

– Bardzo cieszymy się, że Uber inwestuje w Polsce, przede wszystkim w młodych polskich inżynierów, w tych, którzy dzięki tym projektom będą tworzyli nowoczesne technologie transportowe pozwalające organizowa bezpieczną komunikację, że kolejni inżynierowie znajdą pracę tutaj w Polsce, a nie za granicami kraju – powiedział Adamczyk.

/TVP Info, Fakt, Do Rzeczy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!