Felietony

Morawiecki za likwidacją Wojska Polskiego i utworzeniem armii Unii Europejskiej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ostatnich dniach Niemcy zaczęły forsować ideę utworzenia jednej wspólnej armii Unii Europejskiej. Trzeba przyznać, że nikomu w czasach głębokiej komuny nie przyszło do głowy, by proponować likwidację Wojska Polskiego i utworzenie wspólnej armii Układu Warszawskiego. Wydawałoby się więc, że ten szalony pomysł zostanie zdecydowanie odrzucony, a tymczasem…

– Byłbym za silną europejską armią, ale aby ją zbudować, musielibyśmy zwiększyć nasze wydatki na obronność. Niemcy wydają 1,23 proc. PKB na obronność, Francja 1,78 proc., Hiszpania 1,65 proc. Polska jest jednym z niewielu krajów NATO, które wydają 2 proc., a nawet więcej na obronność. To jest pewien warunek wstępny, aby projekt wspólnej europejskiej armii stał się realny – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem uczestniczył w dyskusji „Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich”.

Innymi słowy, jedynym problemem są tu dla szefa polskiego rządu kwestie finansowe. A tak poza tym, nie miałby on nic przeciwko temu? Na to wygląda. Morawiecki dodał bowiem, że „łatwo o tym mówić, ale o wiele trudniej stworzyć właściwe środowisko i miejsce w budżecie, by to zrealizować”.

– Polska popiera PESCO (stałą współpracę strukturalną państw UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony), popieraliśmy również fundusz obronny. Te inicjatywy wspieraliśmy i wspieramy, ale jednocześnie warto porównać całkowite wydatki na obronność Europy z wydatkami Rosji, które są o wiele wyższe niż te oficjalne, oraz z wydatkami USA – powiedział Morawiecki.

– Aby móc się obronić samemu, Europejczycy musieliby znacznie zwiększyć wydatki na obronę, co my popieramy, ale jest to ogromny wysiłek ze strony wielu krajów, w tym Polski, która już w tej chwili wydaje więcej niż pozostałe kraje – dodał.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!