Wiadomości

Morawiecki w Budapeszcie: „Nasze narody mogą wspólnie, bardzo pozytywnie wpłynąć na losy Europy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ciesząc się, że swoją pierwszą wizytę mogę odbyć właśnie na Węgrzech, chciałbym podkreślić, że mamy wspólne, spójne spojrzenie na problemy Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem W Budapeszcie. Politycy rozmawiali m.in. o sprawach związanych z energetyką, bezpieczeństwem, migracją oraz przyszłością UE.

Morawiecki podkreślił, że pierwszy raz miał okazję spotkać Orbana na pogrzebie Imre Nagya w połowie czerwca 1989 r. w Budapeszcie. Wspomniał w tym kontekście przemówienie węgierskiego premiera dotyczące konieczności opuszczenia Węgier przez wojska radzieckie. 

Jak dodał, od tamtego czasu Polska i Węgry odważnie stawiały swoje cele, przystąpiły wspólnie do NATO i UE. Morawiecki wręczył również Orbanowi książkę poświęconą Solidarności Walczącej. 

Morawiecki zaznaczył, że Polska i Węgry mają wspólne spojrzenie na bieżące problemy. W tym kontekście podkreślił, że środowa rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej. 

– Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy środkowej i UE, która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę – powiedział. 

Zaznaczył, że „my nie stawiamy spójności europejskiej pod znakiem zapytania, wierzymy w Europę i w jej wartości, chcemy ją razem budować”. 

Odnosząc się do sprawy migracji, Morawicki zaznaczył, że „w pełni zgadzamy się z podejściem do migracji”.

– Utrzymujemy nasze stanowisko od lat – suwerenne państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym, kogo przyjmują, a kogo nie do swojego państwa – podkreślił.

Premier oświadczył, że zaprosił premiera Orbana na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Przez wiele lat walczyliśmy o wolność naszą i waszą, dlatego byłoby nam niezmiernie miło widzieć naszych węgierskich bratanków na obchodach rocznicy odzyskania niepodległości – dodał.

Premier Viktor Orban podczas konferencji zwrócił uwagę, że spotkały się kraje należące do Europy Środkowej, który to region dobrze funkcjonuje pod względem gospodarczym. 

– Kraje te odnoszą duże sukcesy i dodają dużo do siły Unii Europejskiej, więcej niż ktokolwiek by myślał, kiedy te kraje wstąpiły do UE – zaznaczył szef węgierskiego rządu.

Dodał, że Polska i Węgry są motorem tej części Unii, „bez którego nie można byłoby mówić o szybkim rozwoju UE”.

Premier Węgier podkreślił jednocześnie, że w UE są rzeczy, które nie funkcjonują dobrze.

– Na przykład, polityka migracyjna nie tylko nie funkcjonuje dobrze, ale wręcz poniosła fiasko – wskazał. 

– Jednoznaczne jest to, że mieszkańcy Unii Europejskiej nie chcą narzucania im migrantów; stanowisko węgierskie jest takie, że migrację trzeba powstrzymać i nie wolno dalej ściągać migrantów tutaj, tylko trzeba pomoc tam zanieść, gdzie to jest potrzebne – mówił Orban.

Podziękował w tym kontekście Polsce za pomoc polskich służb granicznych w ochronie węgierskich granic. 

Orban mówił, że kraje Europy Środkowej w ostatnich latach osiągnęły wiele sukcesów gospodarczych. Ocenił, że region ten odgrywa ważną rolę w Unii Europejskiej.

– W związku z tym chcemy podkreślać nasze zdanie, nasze opinie. Nasze kraje mają swoje wyobrażenia i wizje co do przyszłości UE – zaznaczył. 

Zdaniem szefa węgierskiego rządu, UE nie powinna być „imperium”.

– Jesteśmy przekonani, że jeśli ktoś chce mocnej Europy, a Polska i Węgry chcą, to tylko wtedy możemy to osiągnąć, gdy państwa członkowskie też będą mocna i silne. Tam gdzie państwa członkowskie są słabe, to i Europa jest słaba – oświadczył.

Orban przekazał ponadto, że część rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim „była na poziomie filozoficznym”. „Chcielibyśmy, aby Europa pozostała europejska i dlatego odrzucamy migrację. Uważamy, że ważne jest umocnienie rodzin. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę” – powiedział.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!